Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Neden Ekonomi Ekonomistlere Bırakılamaz?

Financial Times’a göre dünyanın en iyi ikinci finans yüksek lisans programı olan IE Business School Finans Programı’nın Direktörü Profesör Ignacio de la Torre, ekonomilerin yaşadığı krizlerin en büyük sebebinin geçmişte yaşanan krizlerden nasıl ders çıkaracağını bilmeyen ekonomistler olduğunu belirtti.

Neden Ekonomi Ekonomistlere Bırakılamaz?

IE Business School Finans Programı Direktörü Profesör Ignacio de la Torre; 8 Haziran Cuma günü Ceylan Intercontinental Otel’de Türk finans dünyasıyla buluştuğu etkinlikte; tarih boyunca tekrarlanan 'finansal hatalar' iyi bir şekilde analiz edilirse, yaşanan krizlerin arkasındaki gerçek sebeplerin daha iyi anlaşılabileceğine dikkat çekti. Yöneticisi olduğu IE Business School Finans Programları’nda hem Avrupa’da yaşanan krizleri, hem de dünya ekonomisinin geçtiğimiz dönemde yaşadığı krizleri yakından inceleyen Profesör de la Torre; özellikle 'doğru öngörü yapma' konusunda önemli fikirlere sahip. Başta ekonomik gidişatı öngörmekle ilgili çalışmalarını katılımcılarla paylaşan Profesör Torre, krizler konusunda deneyimli olan Türk finans sektöründen katılımcılarla fikir alışverişinde bulundu.

“Ekonomistlere kalsa, Sovyetler ve Japonya en güçlü ekonomiler olacaktı”

Çin’in geçmiş yıllardaki büyüme oranlarının yüksekliğinden hareketle hazırlanan öngörülerin büyük hatalar içerdiğine değinen de la Torre, aynı hatanın 1950’li yıllarda SSCB, sonrasında Japonya ve Uzakdoğu ekonomileri için de yapıldığını anımsattı. Ekonomik gidişat hakkında sürekli pesimist tavırlar veya sürekli optimist tavırlar sergileyenlerin de görüşlerinin çok değerli olmadığını düşünen de la Torre; ekonomik gidişat hakkında öngörü yapacak ekonomistlerin aynı zamanda finansal piyasalar hakkında çok iyi bilgisi olması gerektiğinin altını çizdi. Profesör de la Torre, kendisinin bu durumlarda genellikle daha çok Avrupa’daki PMI ve ABD’deki ISM gibi üreticiler üzerinde yapılan anketlere dikkat ettiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/neden-ekonomi-ekonomistlere-birakilamaz_100509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!