Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Irak Mobilya, Seramik ve Tekstil Ürünlerinin Denetimini 2013'e Erteledi

Irak'ın yapacağı 'İthalat Öncesi Gözetim, Test ve Sertifikasyon Programı' kapsamındaki mobilya, seramik ve tekstil ürünleri için uygulama 1 Ocak 2013 tarihine ertelendi. Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak yaptıkları girişimlerin sonuç verdiğini ve uygulamanın ertelenmesi kararının gümrüklere bildirildiğini ifade etti.

yapi.com.tr / AA
Irak Mobilya, Seramik ve Tekstil Ürünlerinin Denetimini 2013'e Erteledi

Çağlayan, yazılı açıklamasında, Irak'a yapılan ihracatta ciddi bir sorun yaşanmaması için Ekonomi Bakanlığı'nın her türlü önlemi alınmakta olduğunu ve gerekli girişimlerde bulunulduğunu vurgulayarak, şunları aktardı:

"Bu çerçevede, daha önce 1 Temmuz 2012 tarihinde başlatılan Gıda Ürünleri İthalatında Denetim Uygulaması, Bakanlığımızca yapılan girişimler sonucu 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelenmişti. Test ve Sertifikasyon Programı (ICIGI) kapsamı dışında bırakılan ürünlerden bazıları (mobilya, seramik, tekstil vb. dahil) 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Irak'ın yapacağı İthalat Öncesi Gözetim, Test ve Sertifikasyon Programı (ICIGI) kapsamına dahil edilmiş ve SGS veya Bureau Veritas şirketleri tarafından Uygunluk Belgesi (CoC) düzenlenmesi şartı getirilmişti.

Bunun üzerine girişimlerimiz sonucu, uygulama önce tümüyle 1 Ekim 2012 tarihine kadar ertelenmiş ve bu zaman içerisinde de mobilyalar için uygulama süresinin 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelenmesi sağlanmıştı. Bu defa, sürdürülen girişimlerimiz sonucunda seramik karoları ve tekstil ürünlerinde de uygulama 1 Ocak 2013 tarihine kadar ertelendi. Mobilyalar da dahil olmak üzere denetim uygulaması ertelenen ürünlerde Irak'a ihracatımız yılın 8 ayında yaklaşık 290 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın yıl sonu itibariyle 450 milyon dolara ulaşması beklenmektedir''.
    
Irak'ın iki numaralı ihracat partnerimiz olması bekleniyor
    
Irak'ın, Türkiye'nin ihracatında en önemli pazarlardan biri olduğunun altını çizen Çağlayan, bu yılın Ocak-Ağustos dönemi TÜİK istatistiklerine göre Irak'a ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 6,8 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti.
     
Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:

''İhracatımızın yıl sonunda 11,5 milyar doları aşması ve Irak'ın iki numaralı ihracat partnerimiz olması beklenmektedir. İhracatımızda önemli yer tutan Irak pazarında sıkıntı yaşanmamasını teminen çalışmalar devam etmekte olup, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nce 2013 yılında başlatılması öngörülen uygulamalara ilişkin gerekli tüm tedbirler alınacak ve ihracatçılara duyurulacaktır''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-mobilya-seramik-ve-tekstil-urunlerinin-denetimini-2013e-erteledi_102466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!