Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut Dağı'ndaki Turizm Planlaması Mahkemeye Taşındı

UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasına alınan Nemrut Dağı'nın Malatya tarafında kalan bölümünde, turizm planlamasına izin verilme işlemi, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan tarafından yüksek mahkemeye taşındı.

yapi.com.tr / AA
Nemrut Dağı'ndaki Turizm Planlaması Mahkemeye Taşındı

UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasına alınan Nemrut Dağı'nın Malatya tarafında kalan bölümünde, turizm planlamasına izin verilme işlemi, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan tarafından yüksek mahkemeye taşındı.

Büyükaslan, yaptığı yazılı açıklamada, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 26 Ekim 2011 tarih 44 sayılı karar ile Nemrut Dağı Tümülüsü'ne yönelik etkileşim geçiş sahası sınırlarını yeniden belirlediğini ve kurulun 7 Ekim 2011 tarih ve 26 sayılı kararının yasaya aykırı olduğunu savunarak, planın yürütülmesinin durdurulmasını talep ettiklerini ve konuyu Danıştaya taşıdıklarını belirtti.

Büyükaslan, şunları kaydetti:

''21 Aralık 2011 tarihinde onanarak yürürlüğe giren Nemrut Dağı Milli Parkı'na ait bir paftalık uzun devreli gelişme revizyon plan değişikliğinden ve Şanlıurfa Bölge Koruma Kurulunun 7 Ekim 2011 tarihli kararından, bazı yerel ve ulusal basında ve medyada çıkan haberlerden haberdar olduk. Planın uygulanması ileride telafisi imkansız zararların doğmasına, doğa ve çevre peyzajıyla birlikte değerlendirilerek dünya miras listesine giren Nemrut Dağı Milli Parkı'nın UNESCO'nun hazırladığı dünya miras listesinden çıkartılması veya çıkartılmasının tartışılması gibi sonuçlar doğuracaktır.

Bu da ülkemiz turizminin ciddi anlamda prestij ve gelir kaybına neden olacaktır. Ayrıca yürütmenin durdurulmaması aynı anlamda bölgede başka yapılaşmalarında yolunu açacaktır. Bu da milli parkın milli park olma özelliğini yitirmesine yol açabilecektir. Bu nedenle planın yürütmesinin durdurulmasını talep ettik.''

Nemrut'un Adıyaman için çok önemli olduğunu kaydeden Büyükaslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Adıyaman merkez ilçemiz ile Kahta ilçemiz başta olmak üzere, diğer ilçelerimizde çok sayıda turizm alanında faaliyet gösteren işletme bulunmaktadır. Nemrut Dağı Adıyamanımız için tarihi bir önem arz etmektedir. Halen tapusu Kahta ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı'nın yukarıda bahsi geçtiği şekilde yapılaşmaya açılması Adıyamanımıza gelen turist sayısını doğrudan doğruya olumsuz etkileyecektir. Adıyaman ve Kahta'daki turizm işletmeleri zarar görecektir. Adıyaman ile özdeşleşen Nemrut Dağı Milli Parkı'nın zarar görmesi bütün Adıyamanlı hemşehrilerimizi maddi ve manevi olumsuz yönde etkilemesine neden olacağından iş bu davayı açma gereğini duyduk, davamızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.''

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrut-dagindaki-turizm-planlamasi-mahkemeye-tasindi_90938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!