Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut Krater Gölü 28 Ülkede Tanıtılacak

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı (EDEN) kapsamında Bitlis'in Tatvan ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan, dünyanın ikinci büyük krater gölünün de yer aldığı Nemrut kalderası ücretsiz tanıtılacak.

NTV
Nemrut Krater Gölü 28 Ülkede Tanıtılacak

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı (EDEN) kapsamında Bitlis'in Tatvan ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan, dünyanın ikinci büyük krater gölünün de yer aldığı Nemrut kalderası ücretsiz tanıtılacak.        

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programı'na sundukları projenin birinci olduğunu belirtti.        

Projeyle Nemrut krater göllerini dünya çapında tanıtmayı  amaçladıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:       

''Ülkemizde bir proje çalışması yapıldı. Bu yıl proje çalışmasında su alanları ön plana çıktı. Biz de Nemrut'u dünyaya tanıtmak için proje hazırladık ve projemiz birinci oldu. Eylül ayında bunun protokolünü imzalamak için İsviçre'ye gideceğiz. Bu çalışmayla Nemrut'un 28 ülkede ücretsiz tanıtımı yapılacak. Buraya çizimler için gruplar gelecek. Tanıtım broşürleri, filmleri ve kitaplar hazırlanacak. Burayı dünyaya duyuracağız.''        

Nemrut için Çevre ve Orman Bakanlığına sunmak üzere proje geliştirdiklerini belirten Yılmaz, bu projenin henüz kuruldan geçmediğini, bir kaç eksiklik bulunduğunu söyledi.        

Nemrut kalderasının birinci derece sit alanı ve tabiat parkı olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:        

''Alan koruma altında olduğu için istediğimiz şeyleri yapamıyoruz. Bu nedenle proje yaparak projelerimizi kurullardan geçirmek zorundayız. Bu çalışmamız tamamlandıktan sonra burayı rahatlıkla tanıtıp Adıyaman'daki Nemrut ile farkımızı ortaya çıkarmak istiyoruz. Çünkü Nemrut denildiğinde akla ilk olarak Adıyaman'daki Nemrut geliyor. Bu nedenle buranın tanıtımına büyük önem veriyoruz.''        
       
NEMRUT'TA ALTYAPI ÇALIŞMALARI
    
   
Nemrut'a gelen yerli ve yabancı turistlerin ulaşımının kolaylıkla sağlanması için Ahlat ve Tatvan yönünden gelen yolların bu yıl yapılacağını kaydeden Yılmaz, Karayolları tarafından yapılan projelerin tamamlanma aşamasına geldiğini belirtti.       

Bitlis'in Muş Havaalanına yakın bir bölgede olduğunu bildiren Yılmaz, ayrıca Bitlis-Baykan kara yolu tamamlandığında güneydeki kara yolunun ulaşımının hızlanacağını ve rahatlayacağını söyledi.        
Yılmaz, şöyle devam etti:        

''Nemrut'ta, Ahlat ve Tatvan'dan olmak üzere 2 yönden ulaşım sağlanabiliyor. Bu yıl Karayolları projesini hazırlıyor ve proje bitme aşamasında. Bu alana yaklaşık 50 kilometre yol yapacağız. Bu yol tamamlandıktan sonra geliş ve gidişler daha kolay olacak. Bazı bölgelerde hala kar var, karın erimesinden dolayı sorun yaşanıyor. Buraya gelen yerli ve yabancıların ulaşımını kolaylıkla sağlamasını istiyoruz. Geçen yıl Nemrut'a su borularını getirdik. Fakat bazı teknik sorunlar çıktı. Bu sorunları ortadan kaldırdığımızda su sorunu da çözülmüş olacak. Yaklaşık 3 bin 700 metre mesafeden su getiriyoruz. Nemrut'ta yaptığımız çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı bize destek veriyor.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrut-krater-golu-28-ulkede-tanitilacak_80162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!