Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nemrut Krater Gölü Çöpten Geçilmiyor

Eden Projesi kapsamında, Avrupa'nın seçkin 25 destinasyonundan biri seçilen Nemrut'ta altyapı ve çöp sorunu yaşanıyor. Turizm yatırımcısı Kocakaplan: “Dünyanın öbür ucundan kalkıp krater gölünü ziyarete gelenler, Nemrut dağına çıktıklarına pişman oluyorlar”. İl Kültür ve Turizm Müdürü Işıkgör: “Alan yönetimi çalışmalarını Çevre ve Orman

yapi.com.tr / AA
Nemrut Krater Gölü Çöpten Geçilmiyor

Fotoğraf: Berin Arslan

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN-European Destinations of ExcelleNce) çerçevesinde geçtiğimiz ay akustik turizmde Avrupa'nın 25 mükemmel destinasyonu arasına giren Nemrut Krater Gölü, alt yapı sorunları ve özellikle soğuk göl çevresindeki çöp birikintileriyle, yerli ve yabancı turistlerin tepkisine neden oluyor.

Nemrut'ta turizme yönelik önemli yatırımlar gerçekleştiren işadamı A. Menaf Kocakaplan, Nemrut'un Avrupa'nın görülmeye değer 25 mükemmel destinasyonu arasında yer almasının mutluluğunu yaşadıklarını ve bunun alana yapacağı yatırımın haklılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Dünyanın ikinci büyük krater gölüne sahip Nemrut dağında birçok sorunun bulunduğunu anlatan Kocakaplan, şöyle konuştu: “Dünyanın öbür ucundan kalkıp krater gölünü ziyarete gelenler, Nemrut dağına çıktıklarına pişman oluyorlar. En büyük problem elbette ulaşım. Telesiyej tesislerine kadar yolda çok önemli bir problem yok. Fakat ondan sonra çok büyük bir problem var. Burayı ziyaret eden insanlar neden bu yolun zirveye kadar yapılmadığını her defasında soruyor. Özellikle göle giderken yolun çok dar olması, patika yol olmasından dolayı tozdan çok şikayet ediliyor. Bir de zirvede ve göl çevresinde ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir tuvaletin olmamasından şikayetçiler. Çıplak olan yamaçların ağaçlandırılmamasından şikayetçiler. Bu konuda yetkililere biz ve halkımız sesleniyoruz. Dünya turizmine açık olan güzel ve doğa harikası alanda, bu yüzyılda bu eksikliklerin olmasını kabullenemiyoruz”.

Nemrut'ta sorunların bitmesi halinde, binlerce yerli ve yabancı turistin bu alana akın edeceğini belirten Kocakaplan, tanıtımla ilgili bu yıl çok önemli gelişmeler yaşandığını, ancak hala alt yapı sorunlarının devam ettiğini kaydetti.

Kocakaplan, “Dileğimiz, sorunların er geç çözümlenmesi. Orayı çok büyük yatırım yaptık. Gelişmelere bağlı olarak yatırımlarımız devam edecek. Bu yatırımlar istihdama çok büyük katkı sağlayacak” diye konuştu. 

“Turist çöpleri korkunç buluyor”

Nemrut Krater Gölüne Hollandalı bir turist kafilesini getiren rehber Oktay Göktaş ise, turistlerin gördükleri çöpleri korkunç olarak değerlendirdiğini söyledi.

Göktaş, şunları ifade etti:

“Bu bir rezalet. Oturup burada bir çay içecek yer yok. Yollar özellikle mayıs ve nisan aylarında berbat. Eyfel Kulesi'ni yılda 20 milyon kişi gidip görüyor. Burada adeta cennet gibi bir doğa var. Ama bu doğa harikası yer kirletiliyor. Altyapı yok. Öncelikle eğitim altyapısının oluşturulması gerekiyor. İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Ülkemizde bu tür alanlar çok olduğu için belki bu yüzden değersiz oluyor. Bu bölgelerin genelinde böyle sorunlarla karşılaşıyoruz”.

Turistler çok rahatsız

Hollandalı turistlerden Alma Bakker, rehber aracılığıyla yaptığı açıklamada, alanı çok bakımsız bulduğunu ve bu doğa harikası yeri kirletmenin çok ayıp olduğunu ifade etti.

Alandaki çöpleri çok kötü bulduğunu belirten Astrid Koch ise, bu gibi yerlerin özellikle korunması gerektiğini ve ulu orta saçılan çöplerin bu alana yakışmadığını söyledi.

Avrupa'da böylesi doğal güzelliği olan bir krater gölünü bulmanın imkansız olduğunu anlatan Marion Woudenberf de, özellikle krater gölüne giden yolun çok kötü durumda olduğunu ve çöplerin etrafa saçılmasından rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Turistleri servisiyle Nemrut'a getiren Nimetullah Özkan ise, şunları söyledi: “Her gün bu turist gruplarını buraya getiriyorum. Araçtan inmeden önce çöpü görünce tepki gösteriyorlar. Bu doğa harikası yerde böyle çöp görmek onlara enteresan geliyor. Buraya bekçi konması ve her gelenin çöpünün bu alandan götürmesi lazım. Yollar çok kötü. Biz bu sorunun çözümü için onlarca kişiye başvurduk. Belediye de çöpleri almıyor”.

“Çevre ve Orman Bakanlığının sorumluluğunda”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ise, Nemrut Krater gölü ve çevresinin, Çevre ve Orman Bakanlığının sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Işıkgör, şunları söyledi:

“Özellikle çevre kirliliği için Çevre ve Orman Bakanlığına birkaç kez yazı yazdım. Üstelik burası Avrupa'nın seçkin destinasyonu seçildi. Buranın alan yönetimini, Çevre ve Orman Bakanlığının yapması gerekiyor. Alana giriş ve çıkışların kontrol edilmesi lazım. Bu alana çöp dökülmemesi, çöpünü herkesin toplayıp geri götürmesi, bu alanın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bırakın Türkiye'yi burası Avrupa'nın seçkin destinasyonu arasında bulunuyor”.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrut-krater-golu-copten-gecilmiyor_83215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!