Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nesli Tükendi Sanılan Çizgili Sırtlan Urfa Bozkırları'nda Görüntülendi

Doğa Derneği Türkiye'de neslinin tükendiği sanılan çizgili sırtlanı Urfa'nın Bozkırları'nda görüntülemeyi başardı. Hedef Sıfır Yok Oluş Kampanyası Urfa'nın Bozkırları projesi kapsamında görüntülenen ve koruma çalışmaları başlatılan çizgili sırtlan, bozkır ve kayalık alanlarda yaşıyor.

yapi.com.tr
1 Nesli Tükendi Sanılan Çizgili Sırtlan Urfa Bozkırları'nda Görüntülendi

Doğa Derneği Türkiye'de neslinin tükendiği sanılan çizgili sırtlanı Urfa’nın Bozkırları’nda görüntülemeyi başardı. Hedef Sıfır Yok Oluş Kampanyası Urfa’nın Bozkırları projesi kapsamında görüntülenen ve koruma çalışmaları başlatılan çizgili sırtlan, bozkır ve kayalık alanlarda yaşıyor.

Doğa Derneği, yürüttüğü doğa koruma çalışmaları ile Türkiye’nin nesli tehlikedeki canlı türlerini keşfetmeye ve korumaya devam ediyor. Urfa Bozkırları’nda yaşayan çöl varanı, çizgili sırtlan gibi nesli tehlike altındaki türlerin doğal yaşam alanlarında ilk defa filme alınması bu türlerin korunmasına yönelik umutları artırıyor. Şanlıurfa’da yapılan çalışmalar kapsamında Doğa Derneği ekibi ve TRT İzmir televizyonu kameramanları sırtlanları doğal ortamlarında filme almayı başardı.

Sırtlanları köylüler koruyor

Doğa Derneği’nin bölgede üç yıldır süren çalışmaların sonucunda çizgili sırtlanların yuvaları belirlenerek gözlem ve koruma çalışmaları başlatıldı. Doğa Derneği, sırtlanlar ve bölgedeki çobanlar arasındaki çatışmayı engellemek için koyunların geceleri barınabileceği tel barınaklar yaptırdı. Koyunlar için barınaklar yapılmasıyla birlikte bölgedeki çobanlar sırtlanları koruma çalışmalarına destek olmaya ve sırtlanları yasadışı avcıktan korumaya başladı.

Doğa Derneği Şanlıurfa Bölge Sorumlusu Turan Çetin yaptığı açıklamada bu türün önemli yaşam alanlarından biri olan Anadolu bozkırlarının hızla yok edildiğini belirterek "Sırtlanlar görüldükleri her yerde vuruluyor veya zehirleniyor. Yaşadıkları doğal alanlar büyük sulama projeleri nedeniyle yok oluyor. Anadolu’nun bu görkemli canlılarının yok olmaması için Urfa’da sırtlanların korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Çizgili sırtlanları korumak için muhtarlıklarla, köy imamlarıyla, tek tek köylülerle sohbet ederek, türün önemini anlatıyoruz. Köy okullarında eğitim çalışmaları yaparak çizgili sırtlan ve diğer tehlikedeki türler hakkında bilgi veriyoruz. Çizgili sırtlanların yaşadığı bölgedeki köylüler koruma çalışmalarını desteklemekte ve Doğa Derneği gönüllüsü olarak çizgili sırtlanları izlemekte. Bu türün görüntülenmesinde ve korunmasında bölgedeki yerel halk büyük destek sağladı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nesli-tukendi-sanilan-cizgili-sirtlan-urfa-bozkirlarinda-goruntulendi_65188.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • anadolu aslanları, anadolu kaplanları,anadolu panteri gibi yerli hayvanların nesli tükendi sanılıyor ama hala çoğu kişinin bu hayvanların yaşadığına dair umudu var çünkü bazılarının toroslarda kayıplara karıştığı sanılıyor ve bu da onların yaşaması umudu demek. böyle hayvanlar koruma altına alınmalı. google görsellerde bununla ilgili bir slayt var izlerseniz sevinirim. bu hayvanlar yaşıyorsa bu hayvanların hayatını kurtarmış olursunuz YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!