Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

New York 11 Eylül’ün İzini Silemedi

ABD’nin New York ve Washington kentlerine yapılan saldırıların yıldönümünde, ABD’nin en büyük metropolü saldırının izlerini silemedi.New York’un imarı

NTV-MSNBC
New York 11 Eylül’ün İzini Silemedi

BD’nin New York ve Washington kentlerine yapılan saldırıların yıldönümünde, ABD’nin en büyük metropolü saldırının izlerini silemedi.New York’un imarı için vaad edilen yardım ise zayıf kaldı.
11 Eylül saldırısının New York kentine maliyetinin 95 milyar dolar olduğu ve olaylar yüzünden 83 bin kişinin işini kaybettiği bildirildi. New York kenti muhasebe müdürü William Thompson tarafından hazırlanan rapora göre, kayıpların 21.8 milyar dolarlık kısmını yıkılan binalar ve tahrip olan altyapı oluşturuyor.
Thompson raporunda, “Ulusumuz bu olayın etkilerini daha yıllarca taşımaya devam edecektir” dedi.
William Thompson, bina ve altyapıların değişmesinden dolayı oluşacak “kira kayıpları” nedeniyle oluşacak zararın ise 21.8 milyar dolar olduğunu kaydetti. New York’taki vergi kaybının 3 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtilirken, 11 Eylül öncesine göre 83 bin iş kaybının gerçekleştiği kaydedildi.
Yetkililerin verdiği bilgiye göre, New York kent bütçesindeki 6 milyar dolarlık açığın tamamı 11 Eylül saldırılarından kaynaklanıyor. Bunun yarısı olan 3 milyar doların vergi kaybı olduğu belirtildi. Kent yöneticileri ayrıca, fazla mesai yapan polis, itfaiye ve kurtarma ekiplerine 500 milyon dolar ek ödemede bulunulduğunu açıkladılar.

1.2 MİLYON M2 İŞYERİ YOK OLDU
Kaynaklar, 11 Eylül saldırısı sonucunda Manhattan adasının güney ucunda bulunan ve iş merkezi olduğu için çok değerli sayılan binalarda yok olan işyerlerinin yüzölçümünün 1.2 milyon metrekare olduğunu açıkladılar.
Bu alan Miami ya da Atlanta’daki tüm ofis alanlarına eşdeğer. Saldırıda ayrıca 2.8 milyon metrekare ofis alanı da hasar gördü.

YARDIM VAATLERİ SONUÇSUZ
Bu arada kent yetkilileri, federal makamların New York’a yardım olarak genel bütçeden 21.4 milyar dolar ayırdıklarını, ancak şimdiye kadar bu paranın sadece 2.7 milyar dolarlık kısmının ellerine geçtiğini açıkladılar.
2001 yılında New York’u ziyaret eden turistlerin, bir yıl öncesine oranla yaklaşık 1 milyar dolar daha az harcama yaptıkları da saptandı. Geçen yıl turist sayısı hafif bir artış göstererek 29.4 milyondan 29.5 milyona çıkmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/new-york-11-eylulun-izini-silemedi_1674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!