Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

New York’ta Dolmuş Dönemi Başlıyor

ABD’nin New York kentinin meşhur sarı taksileri dolmuşçuluk yapmaya başlıyor. Cuma günü başlayacak uygulama kapsamında, belirlenen 3 hatta dolmuşçu gibi çalışacak şoförler taksilerine 4 kişiye kadar yolcu alabilecek. Belirlenen duraklardan alınacak yolcular, normal ücretin çok daha altında 3-4 dolar gibi paralar ödeyecek ve yol üstünde istedikleri

Milliyet Gazetesi
New York’ta Dolmuş Dönemi Başlıyor

ABD’nin New York kentinin meşhur sarı taksileri dolmuşçuluk yapmaya başlıyor. Cuma günü başlayacak uygulama kapsamında, belirlenen 3 hatta dolmuşçu gibi çalışacak şoförler taksilerine 4 kişiye kadar yolcu alabilecek. Belirlenen duraklardan alınacak yolcular, normal ücretin çok daha altında 3-4 dolar gibi paralar ödeyecek ve yol üstünde istedikleri yerde inebilecek. Dolmuş-taksiler, şehir merkezi olan Manhattan’daki 3 hatta hafta içi sabah 6 ile 10 arasında çalışabilecekler. Büyük arabalara binmeyi seven ve taksilerin rahatlığına alışmış New Yorkluların yeni uygulamayı nasıl karşılayacağı merak konusu. Ancak ortaklaşa taksi seferleri ABD’de ilk değil; başkent Washington’da da dolmuşçuluk yapılıyor.

Taksicilerin dolmuş seferlerinden kârlı çıkacağı iddia edilse de, şoförler yeni uygulamaya tepkili. New York Taksiciler Birliği yöneticisi Behrevi Desai, “Taksiye fazladan alınan her yolcu, başka bir taksinin boş kalması demek. Bu krizde böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi korkunç bir şey.” ifadesini kullandı.

İstanbul’da 1929 yılında ortaya çıktı

Dolmuş fikri 1929 yılında yaşanan ve bütün dünyayı etkisi altına alan büyük buhrana İstanbulluların ulaşım çözümü olarak ortaya çıktı. Özellikle Ermeni ve Musevi vatandaşlar, Taksim civarındaki evlerinden Kapalıçarşı’daki işyerlerine giderlerken gruplar halinde taksi kullanıp ücreti ortaklaşa ödeme usulüyle dolmuşçuluğun öncülüğünü yaptılar. Gerçek anlamda ilk dolmuşçuluğu, Aşçı Halil adında şoför, 1931 yılında Karaköy - Taksim arasında “10 Kuruşa bir adam” sloganıyla başlattı. Tramvay parası ile aynı ücrete denk gelen ve rahat bir yolculuk olduğu için kısa sürede rağbet gördü.

Belediyenin dolmuşları tanıması 1954 yılını buldu. Belediye, 1931 yılından 1954 yılına kadar 23 yıl içinde, 4832 dolmuş ve 150 hatla yeni bir sektör haline gelen dolmuşçuluğu kabul etmek zorunda kaldı. İlk dolmuş tarifesi Sirkeci- Beyazıt’tı ve ücreti 25 kuruştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/new-yorkta-dolmus-donemi-basliyor_76916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!