Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nif Çayı' nda Temizlik

Sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde bazı fabrikalardan akan kimyasal atıklar nedeniyle Nif Çayı'nda doğal yaşam sona e

Yeni Asır
Nif Çayı' nda Temizlik

b>Sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde bazı fabrikalardan akan kimyasal atıklar nedeniyle Nif Çayı'nda doğal yaşam sona erdi.

Yıllardır akıtılan kentsel ve sanayi atıkları yüzünden doğal yaşamın sona erdiği Nif Çayı'da, kaçak kum alımları nedeniyle dere yatağının da yer değiştirdiği ortaya çıktı. Nif Çayı boyunca ağaçların kuruması nedeniyle Devlet Su İşleri 22. Şube Müdürlüğü tarafından Nif Çayı yatağında doğal yaşamın tekrar canlanabilmesi için temizlik çalışmalarına başlandı.

Gediz'i de kirletiyor
Turgutlu istikametinden gelen ve Gediz köprüsü ayakları altında birleşen Nif Çayı,beraberinde sürüklediği kimyasal atıkları Gediz Nehri'ne döküyor. Yıllardır bu kirlenmeye çare bulunamadığını belirten bazı vatandaşlar ise, Gediz Havzası Birliği'nin artık harekete geçmesini istiyor.
DSİ 22 Şube Müdürü Bilgin Telek, "Gediz Nehri ve Nif Çayı'ndaki kirlenme tarım arazilerinde olumsuz etki yaratıyor" diye konuştu.

Denetim yetersiz
Bilgin Telek, "Gerek Gediz Nehri'ne, gerekse Nif Çayı'na atıkları bırakan, yerleşim birimlerinin ve fabrikaların daha sıkı denetlenmesi gerekiyor. Nif çayında her 4-5 yıl da gerekli temizlik yapılıyor ancak bu yeterli olmuyor" dedi.
Nif Çayı yöresinde çiftçilik yapan vatandaşlar da aşırı kirlenme nedeniyle sebze ve meyve ekmekten çekindiklerini belirterek Nif Çayı'nın kirlenmesiyle birlikte yeraltı sularının da kirlendiğini, arıtma tesisi olmayan fabrikalar hakkında yasal işlem yapılması gerektiğini söyledi.

YERALTI SULARI DA BOZULUYOR
Gediz'in ana kolu olan Nif Çayı, Kemalpaşa'daki Nif Dağı'ndan doğarak Kemalpaşa, Bağyurdu, Turgutlu, Aşağıçobanisa, Sancaklı Bozköy, Sancaklı İğdecik, Karaoğlanlı, Hacıhaliller Beldeleri arazilerinden geçiyor. Bu geçiş sırasında Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi ile Turgutlu'daki bazı fabrikaların sanayi atıkları ve yerleşim merkezlerinin evsel atıkları çayı kirletiyor. Kirlilik tarım alanlarında verimliliği azaltırken, yeraltı sularını da etkiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nif-cayi-nda-temizlik_20235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!