Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nikomedya Araştırması ile İzmit'in Geçmişine Işık Tutulacak

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Adak'ın başkanlığında yürütülen epigrafi çalışmalarıyla antik dönemde aile, toplum, siyasi yapı, ekonomik durum, meslekler gibi pek çok konuda bilgi toplanarak İzmit'in geçmişine ışık tutulacak.

Zaman GazetesiKocaeli'nde yapılan tarih araştırmaları, İskenderun, İskenderiye, Roma, Kudüs ile birlikte Roma İmparatorluğu'nun en önemli 5 şehrinden biri olan Nikomedya'yı gün ışığına çıkaracak. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Adak'ın başkanlığında yürütülen epigrafi çalışmalarıyla antik dönemde aile, toplum, siyasi yapı, ekonomik durum, meslekler gibi pek çok konuda bilgi toplanarak İzmit'in geçmişine ışık tutulacak.

İki yılda tamamlanması planlanan araştırma kapsamında 400-500 yazılı eser incelenecek. Prof. Dr. Mustafa Adak, epigrafi ve tarihi coğrafya ağırlıklı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Amacımız, antik dönemde toplumun siyasi yapısı, ekonomik durumu, aileler, meslekler gibi pek çok konuda verilen bilgileri toplamak, bunları değerlendirerek hem İzmit'in geçmişini hem de o dönemin bazı özelliklerini araştırarak açığa çıkarmak." dedi. Tarihî kaynaklara göre, Büyük İskender'in Anadolu'yu fethetmekle görevli kralı Nikomedes, milattan önce 264'te bugünkü Kocaeli'nin bulunduğu bölgeyi ele geçirerek, buraya eşi Nikomedya adına bir kent kurmuş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nikomedya-arastirmasi-ile-izmitin-gecmisine-isik-tutulacak_63119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!