Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nişanyan'ın Kaçak Yapıları ile İlgili Tartışma Büyüyor

Selçuk'un Şirince ilçesinde yazar Sevan Nişanyan'ın kaçak olarak inşa ettiği belirtilen 16 yapıyla ilgili yıkım kararı alınmasının ardından başlayan tartışma sürüyor. "Yıkımı gerçekleştireceğiz. Hukukun gereği yapılacak" diyen İzmir Valisi Cahit Kıraç'a, Nişanyan'dan cevap geldi. Bu arada yıkım kararına imza atan İl Özel İdaresi Encümeni üyesi

Yeni Asır Gazetesi
Nişanyan'ın Kaçak Yapıları ile İlgili Tartışma Büyüyor

Selçuk'un Şirince ilçesinde yazar Sevan Nişanyan'ın kaçak olarak inşa ettiği belirtilen 16 yapıyla ilgili yıkım kararı alınmasının ardından başlayan tartışma sürüyor. "Yıkımı gerçekleştireceğiz. Hukukun gereği yapılacak" diyen İzmir Valisi Cahit Kıraç'a, Nişanyan'dan cevap geldi. Bu arada yıkım kararına imza atan İl Özel İdaresi Encümeni üyesi Emre Özer ise, Nişanyan'a sert sözlerle yüklendi.

Sonucuna katlanır

Şirince'deki kaçak yapılarla ilgili alınan yıkım kararını gündeme getiren Özer, "Üslubu beyan, aynı ile insan" diyerek Nişanyan'ın üslubunun kişiliğini yansıttığını söyledi. Nişanyan'ın Vali Kıraç'ı ve devleti düelloya davet eder bir üslup kullandığını ve sonucuna katlanacağını belirten Özer, "Kanunları saymıyorum, devleti tanımıyorum, kararları hiçe sayıyorum demek, doğru değil. Ey Nişanyan sen kimin adamısın? Arkanda kim var? Devletin gücünü sınamaya kalkmak sana mı kaldı? Sen sömürge valisi misin" diye konuştu.

Nişanyan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceği yönünde demeç verdiğini ifade eden Özer, "AİHM'ne hangi yüzle gideceksin? Türkiye'yi AİHM'e gideceğim diyerek tehdit eden Nişanyan, neyi ispat edecek? Bu cüreti nereden alıyor. 'Devletin gücü varsa gelsin yıksın' diyor. Gücümüz de var, cesaretimiz de. O yıkmazsa, kaçak inşa ettiği yapıları biz gidip yıkacağız. Köylüye yasak, sana hak. Ayrıcalığın ne?" dedi.

'Kuru sıkı tehdit'

"Vali Bey yalan konuşuyor veya bürokratları tarafından kandırılıyor" diyen Nişanyan ise, "Gözlerini yıkım hırsı bürümüş. Hukuku esas hiçe sayan kendileridir. 4 Ağustos'ta İl Encümeni'nin aldığı yıkım kararı, bize daha bugün tebliğ edildi. Nasıl Vali beyin dediği gibi yargıda kesinleşmiş olabilir? Akıl var, mantık var" diye konuştu.

Süresi içinde İdare Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirten Nişanyan sözlerini şöyle sürdürdü: "Tahmin ediyorum ki yargı Vali Bey'i mahçup edecektir. Tekemmül etmemiş bir karar için basın yoluyla atıp tutmaları devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Bu kuru sıkı tehdittir, başka bir şey değil."

Konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını ifade eden Vali Kıraç ise, yeni bir açıklama yapmayacağını gerekenleri daha önce söylediğini dile getirdi.

Çalışma başlatıldı

Nişanyan'ın kaçak yapılarının gündeme gelmesi ve Vali Kıraç'ın harekete geçmesinin ardından İl Özel İdaresi ve Selçuk Kaymakamlığı tarafından çalışma başlatıldı. Başta Nişanyan'a ait 16 yapı olmak üzere Şirince'deki tüm kaçak yapıların tespit edilerek, inşa edenlerden yıkmalarının isteneceği belirtildi. Yapıyı inşa edenlerin yıkmaması durumunda devletin yıkımı gerçekleştireceği belirtildi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/nisanyanin-kacak-yapilari-ile-ilgili-tartisma-buyuyor_82267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!