Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Noel Baba Kilisesi'nde İki Yeni Duvar Resmi

Vehbi Koç Vakfı'nın desteğiyle Noel Baba Kilisesi'nde yürütülen çalışmalarda iki yeni resim ortaya çıkarıldı. Vakfın desteğiyle kilisede üç yıl önce başlatılan duvar resimlerini ortaya çıkarma çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.

CNN Türk
Noel Baba Kilisesi'nde İki Yeni Duvar Resmi

b>Vehbi Koç Vakfı'nın desteğiyle Noel Baba Kilisesi'nde yürütülen çalışmalarda iki yeni resim ortaya çıkarıldı. Vakfın desteğiyle kilisede üç yıl önce başlatılan duvar resimlerini ortaya çıkarma çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.

Arkeolog Rıdvan İşler tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda, kilisenin güney şapeli batı haç kolunda 11 ve 12'inci yüzyıllara ait iki resim ortaya çıkarıldı. Arkeolog Rıdvan İşler, kilisede üç yıldır yaptıkları çalışmalarda, dünyada eşi benzeri olmayan resimler ortaya çıkardıklarını belirterek, ''bu yılki resimler çok önemli. Türk turizmi için bir altın bilezik. Resimler 11 ve 12'inci yüzyıl İstanbul resim sanatını çağrıştırıyor'' dedi.

Çalışmaların iki yıl daha devam edeceğini belirten İşler, ''dilerim yağmurdan, nemden ve güneşten korunur, yoksa 15 yıl sonra tekrar yok olur'' dedi.

İkonografi açısından özel bir konum taşıdığı vurgulanan resimlerde Hz İsa, Hz Meryem ve vaftizci Yahya birlikte görülüyor. Elinde sarı bir kitap bulunan Hz İsa'nın solunda Hz Meryem, sağında Yahya yer alıyor. Hz Meryem ve vaftizci Yahya'nın insanlığın kurtuluşu için Hz İsa'ya aracılık ettiklerinin tasvir edildiği belirtilen resimlerin, önceki yıllarda mezar odasında ortaya çıkarılan 'Noel Baba'nın Mucizeleri' resimleriyle bütünlük oluşturdukları belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/noel-baba-kilisesinde-iki-yeni-duvar-resmi_49613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!