Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Norveçli Emekliler Geliyor

Norveçli 100 bin emekli için Türkiye'de 20 şehir kurulacak. ODTÜ Teknoparkı'nın hazırladığı projeyle Türkiye ve Romanya'da yapılacak olan 20 kentte 100 bin Norveçli emekli yaşayacak.

Milliyet Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51001.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Norweigen Life Center şirketi ortağı ve eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, dünyada ilk kez uygulanacak bir modelle 100 bin Norveçli emekli için Türkiye ve Romanya'da dev bir proje hazırladıklarını bildirdi.

Yaklaşık 2 yıl önce Norveç'ten gelen talep üzerine ODTÜ Teknoparkı'nda geliştirilen modelin büyük ilgi gördüğünü belirten Aksu, "Asrın en büyük göç projesini hazırladık. Her birinde 5 bin Norveçli'nin yaşayacağı 20 yatırımda 100 bin müşterisi bulunan, doluluk oranı yüzde 100 ve rezervasyonu ömür boyu olan tek turizm projesini hayata geçireceğiz" dedi.

Norweigen Life Center şirketinin Norveç'ten sağlanan 150 milyon dolarlık fonla çalışmalara başladığını aktaran Aksu, Norveç'teki 50'ye yakın belediyenin arazi işlemlerinin tamamlanması sonrası şirkete ortak olma taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Mart ya da nisan ayında Köstence kentinde 2 bin konutluk yatırımın temelini atmayı planladıklarını aktaran Aksu, Romanya'nın AB üyesi olması nedeniyle de ilk uygulama noktası olarak tercih edildiğini ifade etti.

Aksu, Türkiye'de ise İzmir'in Çeşme ilçesindeki 2 bin 500 dönümlük arazi üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı. Aksu, Çeşme'de 1 yıl içinde 20 bin konutun yapmayı planladıklarını söyledi.

20 ayrı kent kurulacak
Çeşme'de 5 bin Norveçliyi ağırlamayı planladıklarını, doktor, avukat, bakkal manav gibi ihtiyaçların karşılanması için de eğitecekleri 5 bin Türk vatandaşına da kiralama yapmayı planladıklarını aktaran Aksu, İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya'ya yakın yerlerde 4 noktada 20 kent kurulmasının öngörüldüğünü aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/norvecli-emekliler-geliyor_51001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!