Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor

Türk filmlerinin birçok sahnesinde kullanılan, 1927'den 1992'ye kadar İstanbul caddelerinde hizmet veren "Büssing", "Leyland", "Renault-Scemia" marka nostaljik otobüsler, İETT tarafından aslına uygun olarak tekrar imal edildi. Nostaljik otobüsler, yeni yılda vatandaşların hizmetinde olacak.

yapi.com.tr/AA
Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, bugüne kadar 4 ayrı nostaljik otobüsü aslına uygun imal ettiklerini  söyledi.

İstanbul'da hizmette olan "Tosun" marka otobüsün dışında "Büssing",  "Leyland" ve "Renault-Scemia" marka otobüsleri 85 personelin emeğiyle 8 ay  boyunca çalışarak yeniden yaptıklarını belirten Sever, araçların 19-20 Aralık'ta  İstanbul Kongre Merkezi'nde "Trans Fuarı"nda sergileneceğine dikkati çekti.

  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor
  • Nostaljik Otobüsler Yola Çıkıyor

"Büssing"in dış cephesinin o dönemin moda renklerinden vişne çürüğüne,  üst kısmının da sarıya yakın beyaz renkle boyandığını ifade eden Sever,  otobüslere ilişkin şu bilgileri verdi:

 Arka kısmında sahanlık var

"Otobüslerin arka kısmında yolcuların rahatlıkla binip inebileceği  sahanlık kısmı bulunuyor. Büssing otobüsler, 1951-52 yılları arasında Federal  Almanya'dan satın alındı. Araçlar, 50'şer otobüslük iki parti halinde temin  edildi. Araçların, İstanbul'un dar caddelerinde rahatlıkla ilerleyebilmeleri için  özellikle 9 metrelik kısa modellerinden seçildi. Motorları yolcu taşıma kabininin  altında ve yatay şekilde monte edildiği için 'Trambus' olarak tanınan kısa  Büssingler, 26 oturma ve 25 de ayakta olmak üzere toplam 51 yolcu kapasitesine  sahip."

Türkiye için özel olarak üretile "Leyland"

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, aslına uygun olarak  imal edilen bir diğer nostaljik otobüsün de 1968 model "Leyland" marka olduğunu  dile getirdi.

Bunların 76 yolcu taşıma kapasitesine sahip, o dönemin ilk alçak  tabanlı araçları olarak kabul edilen, yarı-otomatik vitesli otobüsleri olduğunu  kaydeden Sever, "Leylandlar"ın 15 Aralık 1992'e kadar İstanbul'da hizmet  verdiğini hatırlattı.

Sever, "İngiltere'nin Leyland firmasından 1968 yılında 300 adet alınan  bu model otobüsler, Türkiye için özel üretildi. Uzun ömürlü ve sağlam olmaları  için dış ve iç kaplama sacları perçin tekniğiyle tutturulan Leylandların bordo  renkli deriyle kaplanmış sünger koltukları, yolculara oldukça rahat ve keyifli  bir seyahat imkanı sunmaktaydı. Bu araçlar dünya üzerinde başka bir yerde  kullanılmadı" diye konuştu.

Kazım Taylan Sever, fuara hazırlanması için onarım ve bakım  çalışmaları yapılan "Renault-Scemia" marka otobüsün de tarihçesini anlattı.  Tramvay şebekesine destek ve tramvay işletilemeyen akslarda alternatif  taşımacılık yapmak üzere 1927'de Fransa'dan 4 Renault-Scemia otobüs satın  alındığını aktaran Sever, şunları kaydetti:

"Her biri 22 kişilik oturma yerine sahip Renultların toplam yolcu  kapasitesi 28 kişiydi. Arkaları açık sahanlıklı olarak dizayn edilen arabalardan  üçü 21 Ekim 1927 sabahından itibaren 5 kuruşluk bilet ücreti karşılığında Beyazıt  Meydanı-Bakırcılar-Fuatpaşa-Mercan-Fincancılar-Sultanhamam-Eminönü Eski Postane  hatlarında yer aldı. Dışı sac, içi ise ahşap kaplama şeklinde düzenlenen  otobüsler, burunlu şekilde dizayn edilmiş olup motorları öndeydi. 1931 yılından  itibaren 'Taksim-Akaretler-Beşiktaş' arasında çalıştırılan otobüsler, filonun  yenilenerek büyütülmesi çalışmaları kapsamında 30 Eylül 1942'de seferden  kaldırıldı."

Otobüste dönemin nostaljik şarkıları dinlenecek

Nostaljik araçları kullanacak yolcuların aynı zamanda o dönemin popüler şarkılarını da dinleyeceklerine dikkati çeken Sever, "Otobüs içindeki  müzik sistemi, o devrin şarkıları ve namelerini yansıtıyor. Vatandaşlarımız bu  otobüslere bindiğinde o dönemi de bir nebze olsun yaşayacaklar" ifadelerini  kullandı.

Yeni yılda yola çıkıyor

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, nostaljik araçların  fuarda sergilendikten sonra yeni yılda uygun bir tarihte İstanbulluların  hizmetinde olacağını belirtti.

Otobüslerde İETT otobüslerinde kullanılan kartın geçerli olacağından  bahseden Sever, otobüslerin uygun olan hatlara verilmesinin planlandığını,  nostaljik araçların turistlerin de hizmetine açık olacağını söyledi.

Sever, "Tosun" otobüsüne ilginin çok olduğunu ve yeni imal edilen 3  marka aracın da mutlaka çok ilgi göreceğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nostaljik-otobusler-yola-cikiyor_127049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!