Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nüfus Yaşlandıkça Evler Küçülüyor

Her yıl 600 binin üzerinde konut inşa edilen Türkiye'de, bina ve daire metrekareleri git gide küçülüyor. 2007 yılında yapılan bina ve dairelerde 133 metrekare olan ortalama büyüklük, geçen yıl 125 metrekareye geriledi. Dün İstanbul'da başlayan 33. Uluslararası Yapı Fuarı'na katılan Yapı Endüstri Merkezi'nin Genel Müdür Yardımcısı Barış Onay son 10

Zaman GazetesiHer yıl 600 binin üzerinde konut inşa edilen Türkiye'de, bina ve daire metrekareleri git gide küçülüyor. 2007 yılında yapılan bina ve dairelerde 133 metrekare olan ortalama büyüklük, geçen yıl 125 metrekareye geriledi. Dün İstanbul'da başlayan 33. Uluslararası Yapı Fuarı'na katılan Yapı Endüstri Merkezi'nin Genel Müdür Yardımcısı Barış Onay son 10 yıla bakıldığında binalarda 20 metrekarelik bir küçülme yaşandığını söyledi.

Küçülmenin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağı belirtiliyor. 10 yıl önce bir evde ortalama 5 kişi yaşıyordu. Şu an bu rakam 3,5'a indi. Türkiye'nin halen yaş ortalaması 28 olduğu için, inşaatçıların iki yıl sonrasına ciddi hazırlık yaptığını vurgulayan Barış Onay, "Çünkü iki yıl sonra ev taleplerinde büyük bir patlama yaşanacak." dedi. Türkiye'de her yıl 600 bin konut yapılıyor. Barış Onay, bu rakamın iki yıl sonrası için yetersiz kalacağını söyledi. 2006 yılında hiç bilinmeyen stüdyo evlerin ve 1+1'lerin şu an çok konuşuluyor olmasının altında da bu verilerin yattığını aktarırken, inşaat sektörünün giderek artan iç ve dış talebe karşı hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Ülkenin konut ihtiyacının yüzde 8'ini karşılayan ve önümüzdeki yıl tamamladığı konut sayısını 500 bine çıkarmayı planlayan Toplu Konut İdaresi de Yapı Fuarı'nda yerini aldı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, artık inşaatlarında ekoloji ve enerji verimliliğine, tarihi doku ve yöresel mimariye ağırlık vereceklerini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nufus-yaslandikca-evler-kuculuyor-_79231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!