Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer İhalesi Haziranda Bitiyor

Nükleer enerji santralı ihalesinin mayıs-haziran gibi sonuçlandırılacağı belirtiliyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) kriterleri yayınlamasından sonra çalışmalar yönetmelik üzerinde yoğunlaştı.

Radikal Gazetesiükleer enerji santralı ihalesinin mayıs-haziran gibi sonuçlandırılacağı belirtiliyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) kriterleri yayınlamasından sonra çalışmalar yönetmelik üzerinde yoğunlaştı. Enerji Bakanlığı'nın 21 Ocak'ta duyurulacak yönetmelikten önce firmaları görüşlerini almak üzere toplaması bekleniyor. Bir süredir devam eden nükleer toplantılarına son katılım 18 firmayla oldu.

Koç, Sabancı, Ciner, Doğuş, Zorlu, Ak Enerji, Tekfen, Çalık, Akkök gibi Türkiye'nin en büyük holdingleri yabancı ülkelerle ortaklık yapacak. TAEK'in seçtiği teknolojiye sahip ülkeler ise ABD, Kanada, Fransa, Japonya, Rusya ve Güney Kore olarak sıralanıyor.

Devler beklemede

Getirilen şartlara göre verilen sürede tekliflerini hazırlayan gruplar önce TAEK'e gidecek. 'Olur' aldıktan sonra da TETAŞ'ın belirlediği ihale günü teklifini sunabilecek. Yetkililer ihalenin en geç mayıs-haziran aylarında tamamlanabileceğini belirtiyor.

Tekliflerde hangi sürede nükleer santralın yapılabileceği de yer alacak. Mersin-Akkuyu, lisansının hazır olması nedeniyle inşaata hemen başlamak isteyenlerin tek alternatifi durumunda. Sinop'un lisans alması için en az bir yılı bulunuyor. Grupların verdiği sürede, Sinop'un lisans süresi de yer alırsa, bu yöndeki teklifleri değerlendirmeye alınabilecek.

Asıl ihaleden sonra firmaları en fazla zorlayacak süreç başlıyor. İki yıldan önce gerekli lisansın alınamayacağı da söyleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-ihalesi-haziranda-bitiyor_58634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!