Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer İhalesinde Teklif Geri Tepti, Antinükleerciler Tepkili

Nükleer santral ihalesinde dün Ankara'da tek teklif sahibi Rus Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik konsorsiyumu 21.16 cent/kwh teklif etti. Uzmanlara göre bu fiyatın 10 cent olması gerekiyor. Enerji Bakanlığı, bugün teklifi yüksek bularak ilave teklif zarfını iade etti. Zarfta, fiyatın 20 ila 15 cent arasında bir rakama düşürülebileceği

bianet.org
Nükleer İhalesinde Teklif Geri Tepti, Antinükleerciler Tepkili

Nükleer santral ihalesinde dün Ankara'da tek teklif sahibi Rus Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik konsorsiyumu 21.16 cent/kwh teklif etti. Uzmanlara göre bu fiyatın 10 cent olması gerekiyor. Enerji Bakanlığı, bugün teklifi yüksek bularak ilave teklif zarfını iade etti. Zarfta, fiyatın 20 ila 15 cent arasında bir rakama düşürülebileceği ifadesinin yer aldığı belirtiliyor.

TETAŞ bu aşamada ihale sürecini tamamlayarak, açılan zarftaki fiyat üzerinden raporunu en kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunacak. 15 yıl boyunca kilovatsaat başına 21.16 cent’lik teklifin kamuya maliyeti 86.4 milyar dolar. Söz konusu fiyat, TETAŞ’ın bugünkü satış fiyatının da yüzde 170 üzerinde bulunuyor. İlk teklifin fazla bulunmasının ardından dün akşam saatlerinde Konsorsiyum tarafından global kriz gerekçesiyle TETAŞ’a yeni bir teklif mektubu daha verilmişti.

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman ihalede oluşan fiyata ilişkin olarak şunları söyledi:

“Fiyat yüksek bir fiyat. Ancak bu ihale sistemi dünyada ilk kez deneniyor. Özel sektörün bütün riskleri göze alarak yapacağı büyük bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu miktar aşağı yukarı 9-10 milyar dolar. En erken 7-8 yıl bir yatırım bu. Böyle bakınca fiyat hepimize yüksek göründü."

Yap-İşlet-Devret modeli ile nükleer santral yapımı bilindiği kadarıyla dünyada daha önce hiç denenmemiş. Nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek ve Bakanlar kurulunun uygun görmesi durumunda firma ile sözleşme imzalanarak, santral yapımına başlanacak.

Antinükleerciler Bakanlık önündeydi

Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde protesto gösterisi yaparak, nükleer santral ihalesinin iptalini istedi. Fiyat teklif zarfının açıldığı sırada, bakanlık önünde toplanan grup üyeleri, nükleer santral aleyhine pankartlar taşıdılar ve sloganlar attılar.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve grup sözcüsü Hüseyin Önder, burada yaptığı açıklamada, “hükümetin mevcut enerji sorunlarına nükleer konusunu da katmak istediğini” savundu. Nükleer yarışmaya tek firmanın teklif verdiğini belirten Önder, “Buna rağmen sürecin devam ettirilmesi, ne hukuka ne devlet geleneğine ne de Türkiye’nin ekonomik çıkarlarına uygundur. Adına yarışma denilen ihalede öncelikle yarışmacı yoktur. Tek oyunculu bir yarışma mümkün müdür?” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-ihalesinde-teklif-geri-tepti-antinukleerciler-tepkili_65956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!