Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nükleer İptale Gidiyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Danıştay’ın, Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin üç maddesinin yürütmesini durdurmasına kayıtsız kalmayacaklarını belirterek ihalede yeni düzenleme sinyali verdi. Bu açıklama, uzmanlarca “Nükleer ihalesi iptal olabilir” diye yorumlandı.

Milliyet Gazetesi
Nükleer İptale Gidiyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Danıştay’ın, Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin üç maddesinin yürütmesini durdurmasına kayıtsız kalmayacaklarını belirterek ihalede yeni düzenleme sinyali verdi. Bu açıklama, uzmanlarca “Nükleer ihalesi iptal olabilir” diye yorumlandı.
Rus Atomstroyexport-Inter Rao ile Ciner grubuna bağlı Park Teknik ortaklığı önce kilovatsaat başına 21.16 sent teklif etmiş ardından bu teklifi 15 cente çekmişti. Ancak son teklif bile Türkiye’de üretilen elektriğin ortalama fiyatının üzerinde. Teklifin geçerlilik süresi 24 Kasım’da doluyor.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldız şunları söyledi:

“Danıştay’ın bu kararına kayıtsız kalmamız söz konusu değil. Nükleer santrallarla alakalı temyize gitmeyebiliriz, yönetmelik maddesinde değişiklik yapabiliriz, bu süreye sığmayabilir. İhale değerlendirme raporunu Bakanlar Kurulu’na göndermek yerine TETAŞ’a geri gönderiyoruz. TETAŞ açıklamasını yapar.”

İran uranyumuna yeşil ışık

Yıldız, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun, İran’ın elindeki düşük ölçekte zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye’ye gönderilmesi önerisine ilişkin sorular üzerine şöyle dedi:

“Bizim bunu stoklama, yeddiemin, hangi saikle yapılacaksa Türkiye’nin bu tür bir kabiliyeti var. Teknik açıdan bize yazılmış bir şey yok. Önemli olan tarafların bizden yardım istemesi. Biz, buna açık olduğumuzu belirtiyoruz.”

Yıldız ayrıca, Azerbaycan’la doğalgaz görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, doğalgazla ilgili uluslararası fiyatların olduğunu, ancak Azerbaycan’ın “Uluslararası fiyattan biraz daha düşük fiyatta doğalgaz verelim” dediğini söyledi.

Elektriğin yüzde 15’i nükleerden

Dünyada ilk ticari nükleer santrallar 1950’lerde faaliyet göstermeye başladı. Şu anda aktif olarak 30 ülkede toplam 372 bin megavat kapasitede 436 ticari nükleer santral bulunuyor. Bu santrallar dünyada kullanılar elektriğin yüzde 15’ini üretiyor. Dünyada mevcut kapasitenin yüzde 8’ini üretecek şekilde 30 nükleer santralın inşası sürüyor. Mevcut kapasitenin yüzde 27’sini üretebilecek şekilde 90 nükleer santral da plan aşamasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-iptale-gidiyor_74401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!