Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Kâbus Uyandırıldı

Yeşilbarış (Greenpeace) Yunanistan, Yeşilbarış Akdeniz, Friends of the Earth Kıbrıs ve Friends of the Earth Europe, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ve Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurmayı öngören anlaşmaya karşı deklarasyon yayımladı. Deklarasyonda, Türk ve Rus hükümetlerinin Doğu Akdeniz’de bir kâbusu harekete geçirdiklerine dikkat

Cumhuriyet Gazetesi
Nükleer Kâbus Uyandırıldı

Yeşilbarış (Greenpeace) Yunanistan, Yeşilbarış Akdeniz, Friends of the Earth Kıbrıs ve Friends of the Earth Europe, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ve Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurmayı öngören anlaşmaya karşı deklarasyon yayımladı. Deklarasyonda, Türk ve Rus hükümetlerinin Doğu Akdeniz’de bir kâbusu harekete geçirdiklerine dikkat çekilerek Türkiye’nin daha kirli, daha pahalı ve daha verimsiz bir enerji sistemine doğru ilerlediği vurgulandı.

Güvenlik kriteri

Deklarasyonda, Akkuyu Körfezi’nde, yakınından aktif fay hattı geçen bir bölgede nükleer santral inşa edilmek istendiği kaydedilerek bu durumun güvenlik kriterine aykırı olduğu belirtildi. Akkuyu’da kurulacak bir santralın bölgenin hassas ekosistemi, türü tehlike altında olan akdenizfoku gibi canlıların yaşam alanları için tehdit oluşturacağının altı çizildi.

Deklarasyonda ayrıca Türkiye’nin attığı adımların, AB’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını öneren, gerçekçi enerji dengesiyle bağdaşmadığı da ifade edildi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-kabus-uyandirildi_79745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!