Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Kanunu Kabul Edildi Süreç Daha da Hızlandırıldı

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kısmen iade ettiği nükleer güç santrallerinin kurulmasına ilişkin kanunu, Sezer'in iade gerekçelerinin de aralarında bulunduğu bazı değişikliklerle kabul etti.

Birgün Gazetesiumhurbaşkanı Sezer'in bazı maddelerini veto ettiği Nükleer Güç Santralleri Yasası, iade gerekçeleri doğrultusunda değiştirilerek Meclis Sanayi Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyonda yapılan değişiklikle nükleer santral yapımına ilişkin süreç hızlandırıldı. Buna göre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun şartlarını karşılayan firmalar kanun yürürlüğe girdikten sonra iki ay içinde yapılacak yarışmaya katılabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) üretim lisansı alma şartı da kaldırıldı. Böylece EPDK yarışmada devredışı bırakıldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Hazine'ye yük oluşturacağı gerekçesiyle veto ettiği atık ve sokum maliyetleri için oluşturulan fon ise yeniden düzenlendi. Şirketler bu fonlara 40 yıl boyunca kilovatsaat başına 0.15 sent katkı payı yatıracak.

Yine Sezer'in veto ettiği kamunun nükleer santral için kuracağı şirketin denetimi sorunu da çözüldü. Buna göre kamu şirketi, Kamu İktisadi Teşekkülü statüsüne alındı. Denetim, Meclis adına KİT Komisyonu tarafından yapılacak. Özel şirketler, Özelleştirme Yasası çerçevesinde bu KİT'e ortak olabilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-kanunu-kabul-edildi-surec-daha-da-hizlandirildi_54389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!