Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nükleer Karşıtları "Reaktör"ü Yargıya Taşıdı

Fransa'da "Sortir du nucléaire" (Nükleerden Çıkmak) adlı Nükleer karşıtı hareket, Manş Bölgesi'ndeki Flamanville kentinde kurulması için ön çalışmaları yapılan üçüncü nesil EPR reaktörü ile ilgili işlemlerin durdurulması için yargıya başvurdu.

bianet.orgransa'da "Sortir du nucléaire" (Nükleerden Çıkmak) adlı Nükleer karşıtı hareket, Manş Bölgesi'ndeki Flamanville kentinde kurulması için ön çalışmaları yapılan üçüncü nesil EPR reaktörü ile ilgili işlemlerin durdurulması için yargıya başvurdu.

Nükleer karşıtlarını bir arada toplayan ve 759 derneği temsil eden hareket, dün (22 Ağustos) Caen İdare Mahkemesi'ne Ağustos başında Fransa Elektrik Kurumu EDF'ten "hazırlık çalışmaları" için verilen İmar izninin iptali için dilekçe verdi.

Reaktör 2012'de hizmete sokulmak isteniyor
Flamanville kentinde var olan iki reaktöre ek olarak 2007'de yapımına başlanacak olan üçüncü Nükleer reaktörün 2012'de hizmete sokulması planlanıyor.

Anti-nükleercilerin avukatları Benoist Busson, imar izninin iptal edilmesinin Fransa-Alman Konsorsyomu (Siemens-Framatome) ile Areva Şirketi'nin yer aldığı EPR reaktör inşaatını birkaç ay erteleyebileceğini açıkladı.

EDF yönetiminden yapılan açıklamada ise, "Yargıya intikal eden icraatlarla ilgili hiçbir yorum yapamayız" denildi.

Lhomme: EDF inşaatı öne almak istiyor
Sortir du Nucléaire Ağı'nın sözcüsü Stéphane Lhomme, Temmuz sonunda tamamlanan İdari soruşturmanın sonuçları kamuoyunun bilgisine sunulmadan EDF'nin şimdiden imar iznine yeşil ışık yapmasını "inşaatı öne alma niyeti" olarak nitelendirdi.

Anti-nükleerciler, EPR reaktör inşaatının "Yeni yapılar, kurulu köy ve yerleşimlerin devamında inşa edilmelidir" ilkesine yer veren Kent yasalarına aykırı olduğunu düşünüyorlar. İnşaatın Kıyıların korunmasına dair yasaya da aykırı olduğunu açıklan bu çevreler, 2007 Seçimleri öncesinde bu türden inşaatlara hız verildiğini savunuyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-karsitlari-reaktoru-yargiya-tasidi_47865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!