Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral için Akkuyu Sinop'tan Daha Uygun

Enerji Bakanlığı rotayı Sinop'a çevirdi. Türkiye'nin ilk atom mühendisi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre ise, Mersin Akkuyu'nun daha isabetli bir tercih olacağı görüşünde.

Zaman Gazetesiükleer santral kurulmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu'na gelirken, nereye kurulacağına yönelik tartışmalar sürüyor. Enerji Bakanlığı rotayı Sinop'a çevirdi. Türkiye'nin ilk atom mühendisi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre ise, Mersin Akkuyu'nun daha isabetli bir tercih olacağı görüşünde.

Zaman'da geçen hafta Nuriye Akman'ın sorularını cevaplayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Sinop'a ağırlık vereceğiz." açıklamasını yapmıştı. Bunun üzerine Güler'e mektup yazan Özemre, Akkuyu seçeneği ile ilgili gerekçelerini sıraladı: 4 yılı bulan bir çalışma yapıldı, fiziki ve hukuki şartlar bakımından hazır hale getirildi. Akkuyu nükleer santral siti 4 yıl boyunca 3 bin 300 metre derinliğe kadar inilip numune almak suretiyle zemin mukavemeti, florası, faunası, rüzgârların, deniz suyunun tuzluluğunun, akıntı yönlerinin mevsimsel değişimleri, bölgenin 150 kilometre yarıçaplı alan içindeki sismik faaliyetleri tespit edilerek incelendi. Deniz yoluyla gelecek santral aksamını tahliye etmek üzere bir liman ve bir rıhtım inşa edildi. TAEK de bu siti 'nükleer santral siti' olarak lisanslamış, bu lisans Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından da onaylanmıştır. Çok ciddi ayrıntılı incelemeler sonunda tespit edilmiş olan Akkuyu siti fiziki ve hukuki olarak hazırdır ve en az 6 nükleer reaktör ihtiva edebilecektir.

Sinop için de benzer bir çalışmanın 3-4 yıl alacağı görüşünü dile getiren Özemre, aksi durumda, daha kısa süreli yapılacak bir çalışmanın bilimsel gerçeklerden uzak olacağına vurgu yaptı. Akkuyu nükleer siti 5. derece, Sinop'taki nükleer sit namzeti ise 4. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Özemre, santralı devletin sıkı kontrolü ve teknik bir şartname olmaksızın çözmeye kalkışmanın ağır sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-icin-akkuyu-sinoptan-daha-uygun_52963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!