Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral İçin Altyapı ve Yakıt Var

Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Can, “Türkiye'nin nükleer santral kurabilecek altyapı ve yakıtı var” dedi.

Yeni Şafak Gazetesi /Ömer Çakkalb>Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na (TAEK) bağlı Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM), kapılarını medyaya açtı. ÇNAEM Müdürü Dr. Şevket Can, Nükleer Yakıt Pilot Tesisi'nde çalışmaların başarıyla yürütüldüğünü söyleyerek, "Türkiye'de nükleer elektrik üreten bir santral yok; ama istesek bunun için altyapı ve yakıtımız hazır" dedi. Can, nükleer bir santralde kaza olma riskinin de, uçağın düşme riskinden daha az olduğunu bildirdi.
Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (TASAM) düzenlediği bir günlük gezide ÇNAEM Müdürü Dr. Can ve bölüm doktorları, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İlk Nükleer Tesis

1955
yılında nükleer enerji çalışmalarına start veren Türkiye, 1959'da Küçükçekmece Gölü kenarındaki 22 bin dönümlük dev arazide ülkenin ilk nükleer tesisi olan 1 MW gücündeki TR-1 araştırma reaktörünün temelini attı. 1960'ta 'atom reaktörü' projesinin adını 'Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi' olarak belirleyen Türkiye, 1962'de dev bir havuzun içine bırakılan TR-1 araştırma reaktöründen sağlık ve sanayide kullanmak üzere izotop üretmeye başladı. 1984'te artan izotop ihtiyacının karşılanması ve nükleer çalışmaların derinleştirilmesi için aynı havuz içinde 5 MW gücündeki ikinci reaktörünü TR-2 adıyla çalıştırarak, şu an çalışır durumdaki tek reaktör olan TR-2'ye ev sahipliği yapan ÇNAEM, geçen yıl yeniden yapılandırıldı. Şu anda 5 bölüm başkanlığı ve 3 şube müdürlüğü ile çalışmalarını sürdüren ÇNAEM'de halen 46'sı doktor olmak üzere 216 personel görev yapıyor.

1 gramı 3 ton

Hemen yanındaki askeri garnizonun güvenlik gölgesi altında çalışmalarını sürdüren merkezin müdürü Can, ÇNAEM'de enerji üretmediklerini, nükleer araştırmalar yapıp personel yetiştirdiklerini ısrarla vurguladı. 15 gramlık uranyumun 45 ton kömürle aynı ısıyı verdiğini söyleyen Can, tüm dünyada çalışır durumdaki nükleer enerji santrallerin sayısının 435 olduğunu belirtti. Can, Türkiye'nin denizler de dâhil olmak üzere tüm kıyı ve sınırlarında onlarca aletin radyasyon miktarını ölçtüğünü ve adı 2005'te Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ne (SANAEM) dönüştürülen Ankara'daki merkeze bildirdiğini anlattı.

Çok Yol Alamamışız

Can, radyoaktivite biriminde Türkiye'nin çeşitli illerinden gönderilen hava, su, toprak, gıda örneklerinin gama ve alfa ışınlarıyla analizlerini yaptıklarını, ihraç edilecek her ürüne lisans verdiklerini, Karadeniz'de radyasyon doz tayini taramasıyla tüm hastanelerdeki radyasyon ölçer cihazların kontrollerinin ve ayarlarının yapıldığını anlattı. Radyasyon ölçüm aletleri tasarlayıp rutin ayarlamaları yapan, sanayide ve sağlıkta kullanmak üzere izotop üreterek 'küçük miktarda' radyasyon alan hastaların kanını kontrol eden ÇNAEM'in müdürü Can, reaktörün çalıştırıldığı 1962'den bu yana geçen 45 yıllık sürede gelinen noktayı içi açıcı bulmadıklarını söyledi. Can, "45 yılda Arjantin ve Güney Kore ile aynı noktalarda olabilirdik. Maalesef çok fazla yol almamışız" dedi.

Kongre Nisan'da

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, 'Sürdürülebilir Kalkınma İçin Nükleer Enerji' adlı proje kapsamında düzenlenen gezinin amacının ülkemizde 1956'da temeli atılan nükleer çalışmaların 51 yılda geldiği seviyeyi kamuoyunun görmesini sağlamak olduğunu söyledi. Şensoy, "Türkiye bu anlamda sıfır noktasında değil. Gelinen nokta üzücü; ama hayal kırıklığı değil. Her şeyden önce bir altyapı ve yetişmiş insan gücü var. Burada önemli araştırmalar yapılıyor. Ben öyle ümit ediyorum ki, Türkiye nükleer enerjiye geçecek. Nisan'da İstanbul'da uluslararası katılımlı nükleer enerji kongresi yapacağız” şeklinde konuştu.

Rus ajanın uçağına test

Dr. Şevket Can, Atatürk Havalimanı'ndaki yangında radyasyon içeren maddelerin tahliyesi, Çanakkale Hantepe Plajı'ndaki yükselen radyasyon miktarının ölçümü, Rus ajanı Litvinenko'nun öldürüldüğü uçaklarda yolculuk eden 125 kişinin kan testinin yapılması ve Pendik'te çalınan radyoaktif madde içerikli tüpün bulunması esnasında acil müdahale çalışmaları yaptıklarını belirtti.
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-icin-altyapi-ve-yakit-var_51164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!