Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral İhalesine Durdurma

Danıştay, ihale yönetmeliğinin 3 maddesinde yürürlüğü durdurdu. Yer tahsisi, aktif elektrik enerjisi birim satış fiyatını oluşturma usul ve esasları Danıştay’dan döndü. İhaleye tek teklifi Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik vermişti. İhalede verilen teklifin geçerlilik süresi 24 Kasım’da dolarken, hükümet fiyatla ilgili

Vatan Gazetesi
Nükleer Santral İhalesine Durdurma

Danıştay, ihale yönetmeliğinin 3 maddesinde yürürlüğü durdurdu. Yer tahsisi, aktif elektrik enerjisi birim satış fiyatını oluşturma usul ve esasları Danıştay’dan döndü. İhaleye tek teklifi Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik vermişti. İhalede verilen teklifin geçerlilik süresi 24 Kasım’da dolarken, hükümet fiyatla ilgili değerlendirme yapıyordu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) açtığı dava sonucunda Danıştay, nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin 3 maddesinde yürürlüğü durdurdu. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, bu kararın ardından nükleer santral ihalesinin temelinin ortadan kalktığını söyledi.

Soğancı, nükleer santral kurulması hakkında yönetmeliği iptali için dava açtıklarını hatırlatarak, "Danıştay 13. Dairesi söz konusu dava çerçevesinde yönetmeliğin 7. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vererek, diğer maddeleri yönünden ise yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmişti. Bu karara karşı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz ettik ve Kurul, itirazımızı kısmen kabul ederek; yönetmeliğin yer tahsisi başlıklı 5. maddesi ve aktif elektrik enerjisi birim satış fiyatını oluşturma usul ve esasları başlıklı 10. maddesinin de yürütmesinin durdurulmasına karar verdi" diye konuştu.

"Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararıyla birlikte yürütmesi durdurulan maddeler, nükleer santral ihalesini geçersiz konuma koymuştur" diyen Soğancı, yer tahsisi başlıklı maddenin ve teklifte sunulan birim satış fiyatına ilişkin esasları belirleyen maddenin yürütmesinin durdurulması ile ihalenin temelinin ortadan kalktığını vurguladı.

"Tek katılımcı olmasına rağmen devam ettirilen, teklif fiyatı yüksek olmasına rağmen aynı şirketten hukuken geçersiz tekliflerle sonuçlandırılmaya çalışılan, yaratılan hukuki karmaşa içerisinde süre uzatımına gidilen nükleer santral ihalesi, yargının verdiği yönetmeliğe ilişkin yürütmeyi durdurma kararıyla hukuken sona ermiştir" diyen Soğancı, nükleer enerji ısrarından vazgeçilmesini istedi.

Verilen fiyat revize edildi

Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ) tarafından açılan nükleer santral ihalesine tek katılımcı olarak giren Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO-Park Teknik’ten oluşan konsorsiyum, önce 21.16 kilowatt saat/sentlik teklif vermiş ardından bu rakam kilowatt saat başına 15.3-13.4 sent aralığına çekilmişti. Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yapımı için açılan ihalede verilen teklifin geçerlilik süresi 24 Kasım’da doluyor.

Bakan "Kasım sonuna kadar bitirmek istiyoruz" demişti

Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta yaptığı açıklamada değerlendirmenin Kasım ya da Aralık sonuna kadar bitirilmesini istediklerini belirterek "Nükleer güç santralıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Ama şu anda ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşacak seviyede değil. Biz Kasım ayının sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Kasım ve Aralık ayı diyelim" açıklamasını yapmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-ihalesine-durdurma_74236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!