Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santrale Putin El Atıyor

Türkiye'nin ilk nükleer santralını kurmak için açtığı ihale süreci hâlâ belirsizliğini korurken, Rus tarafının yazılı ve sözlü davetine rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Moskova'ya henüz bir yanıt vermediği öğrenildi. Oysa Ruslar nükleer konusunu bir an evvel çözüme kavuşturmak için Türk tarafıyla yüz yüze görüşmek istiyor.

Referans Gazetesi
Nükleer Santrale Putin El Atıyor

Türkiye'nin ilk nükleer santralını kurmak için açtığı ihale süreci hâlâ belirsizliğini korurken, Rus tarafının yazılı ve sözlü davetine rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Moskova'ya henüz bir yanıt vermediği öğrenildi. Oysa Ruslar nükleer konusunu bir an evvel çözüme kavuşturmak için Türk tarafıyla yüz yüze görüşmek istiyor. Ankara'nın isteksizliğinin özellikle Amerikan baskısından kaynaklandığı konuşuluyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in bu konuyu Türk tarafıyla tüm ayrıntılarıyla konuşmak üzere Temmuz'un ikinci yarısında Ankara'yı ziyaret etmesi planlanıyor. Hürriyet Daily News'e konuşan bir kaynak, "Nükleer birinci konu. Türk tarafından yanıt bekliyoruz" dedi.

Öte yandan, Putin'in temasları öncesinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gelecek ayın başında Rusya'ya gitmesi bekleniyor. Davutoğlu, program uyuşmazlığı nedeniyle geçen hafta planlanan Moskova ziyaretini ertelemek zorunda kalmıştı. Davutoğlu'nun Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesinde siyasi konularla birlikte nükleer konusunun ele alınması bekleniyor.

Mavi Akım-2 de gündemde
 
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Mersin-Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için astronomik bir rakamla ihaleye katılan Rus-Türk ortaklığı Ciner Grubu-ATOMSTROYEXPORT ve JSC INTER RAO UES'in nükleer santral için belirlenen kriterlere uyduğuna karar vermişti. Ancak bu konsorsiyumunun kilovatsaat başına teklif ettiği fiyatın dünyada nükleer santral için teklif edilen en yüksek fiyat olması tartışmalara yol açmıştı. İhale komisyonunun ihale sürecinde yaşanan sorunlara ilişkin olarak bir rapor hazırlayıp gelecek hafta bakanlığa sunması bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın incelemesinden sonra rapor Bakanlar Kurulu'nun gündemine sunulacak.

Putin'in ziyareti sırasında, nükleer santral konusunun yanı sıra Mavi Akım-2 boru hattı projesinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay Soçi'ye yaptığı ziyarette Putin ile Mavi Akım-2 boru hattının yapımı konusunda mutabakat sağlamıştı. Karadeniz altından geçecek olan Mavi Akım-2 boru hattının inşasına olumlu bakan Rus tarafının önceliği ise Mavi Akım-1'in tam kapasiteyle çalışması. Ruslar Kuzey-Güney koridorunun İsrail'e kadar uzatılmasını ön gören MedStream projesine de olumlu bakıyor.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santrale-putin-el-atiyor_70038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!