Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleerde Tarihi Adım

AKP hükümeti, Türkiye'de yıllardır süren tartışmaların ardından nükleer santral kurulmasına ilişkin tasarıyı seçim öncesi Meclis gündemine alarak yasalaştırdı.

Milliyet Gazetesi
Nükleerde Tarihi Adım

b>AKP hükümeti, Türkiye'de yıllardır süren tartışmaların ardından nükleer santral kurulmasına ilişkin tasarıyı seçim öncesi Meclis gündemine alarak yasalaştırdı. Genel Kurul'da kabul edilen Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Yasa ile bu alanda yapılacak yatırımlar için yasal altyapı hazırlandı. CHP'nin, çevre kaygısıyla karşı çıktığı yasa, nükleer santrallarla birlikte kömür santralları için de alım garantisi getiriyor.

Sinop'ta nükleer santral kurulması için çalışmalara başlandıktan sonra hazırlanan, erken seçim kararından sonra gündeme alınarak kabul edilen yasa şunları içeriyor:

- Enerji Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun belirlediği ölçütleri karşılayan şirketler arasından seçim sürecini başlatacak.
- Şirketler, yapılacak yarışma sonucu seçimle belirlenecek.
- Üretilecek elektriğin miktarına göre en düşük fiyatı veren şirketler tercih edilecek.
- Şirketler alım garantisi vermeden de nükleer santral kurabilecek.

Üretim fazlası da alınacak

- Perakende ve toptan satış lisansı sahibi tüzel kişiler, santralda üretilen elektriği 15 yıllık ikili anlaşmalar çerçevesinde alacak.
- TETAŞ, üretim fazlası için alım anlaşması yapacak.
- Şirketler, santralın kurulması aşamasında oluşabilecek zararın tazminine yönelik zorunlu yatırım sigortası yaptıracak, atıklarla ilgili maliyetlerin karşılanması için oluşturulacak fonlara katkı yapacak.
- Hazine arazileri santral alanı olarak tahsis edilebilecek.
- Kamu da nükleer santral kurabilecek, şirketlere ortak olabilecek.
- Sözleşme süresi sonunda, santral, maliyeti kurulan fonlardan karşılanarak sökülecek. Yetersiz kalırsa Hazine destek verecek.

EMO: Yangından mal kaçırır gibi...
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) nükleer santral yasa tasarısının, TBMM Genel Kurulu gündemine alınmasını eleştirdi. EMO'dan yapılan açıklamada, "Yangından mal kaçırırcasına, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu durum kabul edilemez" denildi.
Açıklamada, Cumhurbaşkanı seçimleri ve Anayasa tartışmalarıyla siyasi belirsizlik yaşandığını belirtilerek, nükleer santral tasarısının TBMM gündemine alınmasını "kabul edilemez bir durum" olarak nitelendirildi.

Nükleer santralların kurulmak istendiği Sinop ve Akkuyu'daki yöre halkının mitinglerle gösterdikleri karşı duruşun altını çizen EMO, Türkiye genelinde toplanan 100 bine yakın imzayı da hatırlattı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerde-tarihi-adim_53916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!