Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Nükleer"in Kaderi Seçimden Sonra

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santralı ihalesi ile ilgili değerlendirmelerin son aşamaya geldiğini, seçimden sonra Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere son rötuşların yapıldığını bildirdi.

CNN Türk
"Nükleer"in Kaderi Seçimden Sonra

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santralı ihalesi ile ilgili değerlendirmelerin son aşamaya geldiğini, seçimden sonra Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere son rötuşların yapıldığını bildirdi. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ile Sheraton Oteli'nde gerçekleştirdiği görüşmeden sonra Bakanlık'ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Güler, hükümetin enerji diplomasisi konusundaki temaslarının hızla devam ettiğini, bu kapsamda dün İran Enerji Bakanı, bugün de Rusya Enerji Bakanı ile bir araya geldiklerini belirtti.

Görüşmelerde, başta doğal gaz ve petrol olmak üzere, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği de dahil enerjinin bütün alanlarının ele alındığını anlatan Bakan Güler, Türkiye'nin çıkardığı enerji verimliliği kanununun birçok ülkenin dikkatini çektiğini ve gerek kanun gerekse uygulama hakkında bu ülkelerin bilgi istediğini ifade etti.

Beypazarı'nda, bordan sonra Türkiye'nin en önemli madenlerinden biri olan trona madeninin işlenmesine ilişkin kamu ve özel sektör işbirliği ile kurulan 300 milyon dolarlık bir tesisi hizmete açtıklarını hatırlatan Bakan Güler, tesisin, aynı zamanda çözelti madenciliğinin de ilk uygulaması olduğuna işaret ederek, "Etibank genel müdürü iken ilk kazmasını vurduğumuz tesisimiz, bugün madencilikten kimyasallara geçişin ilk adımı. Futbol deyimi ile kendi verdiğimiz pasa koştuk. Yer altında eritilen maden çıkarıldığı için çevre bakımından önemli, bütün atıklar yerinde kalıyor. Başbakanın desteği ile 2 yılda devreye girdi" dedi.

NABUCCO projesi ile ilgili AB ve projenin partner ülkeleri ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Hilmi Güler, Rusya ile enerji alanında yürütülen görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, "iki ülke arasında geniş ve etkin ilişkilerin geliştirilmesi açısından tam bir siyasi irade olduğunu" kaydetti.

Türkiye'nin ileriye dönük gaz ihtiyacında arz güvenliğini dikkate alarak, diğer ülkeler ile yapılan görüşmelerin ışığı altında Rusya ile de görüşmelerin sürdüğünü anlatan Güler, "Ülkemizin çıkarları birinci faktördür. Arz güvenliği birinci öncelikli. İkincisi uzun vadeli olarak doğal gazı daha ekonomik, daha rekabetçi şekilde sağlamak için görüşmeler sürüyor" dedi.

AB'nin bugün, Nabucco için daha önce sağlamayı düşündüğü 250 milyon avroluk desteği sağlamaktan vazgeçtiğini açıkladığının hatırlatılması üzerine Bakan Güler, bu açıklamanın, kendisi Rusya heyeti ile toplantıda iken, 2 saat önce yapıldığına işaret ederek, "Enerji görüşmelerinde 2 saat bazen çok önemli olabiliyor. Biz de bu sırada farklı şeyler görüştük. Biz bu projeyi bitirmek amacındayız. Kaynağı nerede olursa olsun, bu proje bir ihtiyaçsa, bunun şartlarının da yerine getirilmesi lazım. Bir başka kaynaktan veya kendi kaynaklarımızdan da bunu gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Çünkü önemli projelerde küçük engeller, hiçbir zaman projenin yürümesini engelleyemez" diye konuştu.

İran'ın NABUCCO projesine dahil edilmesi ile ilgili bir soru üzerine de, Bakan Güler, bu konudaki çalışmaların İran'a sunulduğunu, gelecek yanıta göre değerlendirme yapılacağını, arz güvenliği açısından projenin bir an önce gerçekleşmesini istediklerini kaydetti.

Nabucco ortaklarının buradaki tavrının da önemli olduğunu vurgulayan Bakan Güler, İran ile imzalanan 35 milyar metreküplük doğal gaz geçişine ilişkin mutabakat zaptına işaret ederek, bunun uygulamasının İran'a gönderilen değerlendirmede bulunduğunu söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerin-kaderi-secimden-sonra_67470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!