Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleerin Tek Teklifi Olan Rus Teknolojisi TAEK Kriterine Takıldı

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), nükleer enerji santralı ihalesinde tek teklif sahibi olan Atomstroyexport- Inter Rao-Park Teknik (Türk-Rus) Ortak Girişim Grubu'nun ikinci dosyasında bulunan "kriterleri'' incelerken, konsorsiyumdan "teknoloji'' başta olmak üzere bazı konulara açıklık getirmesini istedi.

Sabah GazetesiTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), nükleer enerji santralı ihalesinde tek teklif sahibi olan Atomstroyexport- Inter Rao-Park Teknik (Türk-Rus) Ortak Girişim Grubu'nun ikinci dosyasında bulunan "kriterleri'' incelerken, konsorsiyumdan "teknoloji'' başta olmak üzere bazı konulara açıklık getirmesini istedi. AA'ya bilgi veren bir TAEK yetkilisi, "Güvenlik kriterlerimizle ilgili açıklanmasında fayda gördüğümüz hususlar ortaya çıktı ve onların açıklanmasını talep ettik'' dedi. Konsorsiyumdan 1-2 haftaya kadar yanıt beklediklerini belirten TAEK yetkilisi, bunun dışında incelemelerinin tamamlandığını ve TAEK'in nükleer santral konusunda belirlediği kriterleri sağlayıp sağlamadığına ilişkin değerlendirmelerini bu ay sonuna kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sunacaklarını bildirdi.

TAEK kriterlerine göre, nükleer güç santrali, güncel ve kanıtlanmış teknolojik yenilikleri kapsayacak ve başta Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı normları olmak üzere uluslararası normlara uygun olacak. Santralin ciddi kaza sınıfına giren kazalara karşı da radyolojik sonuçları hafifletecek önlemleri alacak şekilde tasarlanmış olması değerlendirmede dikkate alınacak.

Yüksek teknoloji şart

Halen işletilmekte ve aynı teknolojinin en son örneği olan lisanslı bir santral de referans olarak gösterilecek. Değerlendirmeye alınacak reaktör tipleri doğal uranyum kullanan basınçlı ağır su ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan, basınçlı hafif su ile kaynar hafif su reaktörleri olacak. Nükleer güç santralı kuracak şirketin belirlenmesine ilişkin yapılan yarışmanın ilk aşaması 24 Eylül 2008'de teklif alınması tamamlanmıştı. 13 firma şartname almış, ancak yalnızca bir firma teklif vermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerin-tek-teklifi-olan-rus-teknolojisi-taek-kriterine-takildi_64462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!