Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Dönülmez Akşamın Ufkundayız

Obama Küresel Isınmaya Hızlı Girişti

Obama, göreve gelir gelmez ilk mesaisini küresel ısınmayla mücadeleye ayırdı, daha az yakıt tüketen ve çevreyi daha az kirleten otomobillerin üretimi için bir plan açıkladı. Ülkede çokça tercih edilen büyük silindirli araçlar yerine daha küçük silindirli otomobiller üretilmesinin yer aldığı planda, eski motorlu kamyon tipi araçların trafikten

Radikal Gazetesi
Obama Küresel Isınmaya Hızlı Girişti

ABD Başkanı Barack Obama, göreve gelir gelmez ilk mesaisini küresel ısınmayla mücadeleye ayırdı, daha az yakıt tüketen ve çevreyi daha az kirleten otomobillerin üretimi için bir plan açıkladı. Ülkede çokça tercih edilen büyük silindirli araçlar yerine daha küçük silindirli otomobiller üretilmesinin yer aldığı planda, eski motorlu kamyon tipi araçların trafikten kaldırılması da var. 16 eyalette karbon salımının standartlaştırılmasına yönelik program çerçevesinde 2011’de üretilecek otomobillerin hepsinde karbon filtreleme mekanizması olacak.

Obama, çevre kuruluşu EPA’dan da George Bush döneminde bazı eyaletlerin otomobil üreticilerine yükümlülük getiren düzenlemelerin yeniden incelenmesini talep etti. Federal hükümetin zararlı gazların salınımını azaltmak isteyen eyaletlere karşı hareket etmemesi gerektiğini vurgulayan Obama, Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger’in çevreci girişimlerinden övgüyle söz etti. Çevreci otomobiller üretilmesi için baskıyı artıran Obama’nın bu girişimlerine otomotivciler kuşkuyla yaklaşıyor. Ekonomik krize dikkat çeken Otomobil Üreticileri Birliği, “Bu zorlu ekonomik koşullarda güvene ihtiyacımız var, kaosa değil” açıklaması yaptı.

‘Düzeltilemez’ noktadayız!

Bu arada uzmanlar, iklim değişikliğinin birçok sonucunun artık ‘düzeltilemez’ noktada olduğunu, küresel ısınmanın üçüncü bin yıla kadar giderilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. ABD Ulusal Bilim Akademisi araştırmacılarından Susan Solomon,”İnsanlar uzaya karbondioksit salımını durdurursak iklimin 100-200 yıl içinde normale döneceğini zannediyor, bu doğru değil” dedi. Solomon, uluslararası bir ekibin iklim değişikliğinin ‘değiştirilemez’ sonuçları hakkında hazırladığı raporun da baş yazarı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/obama-kuresel-isinmaya-hizli-giristi_66174.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!