Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oda'dan Başbakana Yanıt: Hükümetin Mimarlıktan Sorumlu Devlet Bakanlığı Değiliz

TMMOB Mimarlar Odası'ndan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Kasım'da parti toplantısında yaptığı konuşmaya cevap geldi. Oda'dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında Mimarlar Odası'nı belediye uygulamalarının önünde engel yaratmakla ve ideolojik davranmakla suçladığı anımsatılarak, "TMMOB Mimarlar Odası, hükümetinin

yapi.com.tr
1


TMMOB Mimarlar Odası'ndan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Kasım'da parti toplantısında yaptığı konuşmaya cevap geldi. Oda'dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında Mimarlar Odası'nı belediye uygulamalarının önünde engel yaratmakla ve ideolojik davranmakla suçladığı anımsatılarak, "TMMOB Mimarlar Odası, hükümetinin mimarlıktan sorumlu devlet bakanlığı değildir" deniliyor.

Mimarlar Odası'nın siyasi bir yapılanma olmayıp gücünü Anayasa'dan alan, kamu yararına hizmet eden bir mesleki uzmanlık kurumu olduğunun vurgulandığı açıklamada, yapılaşma ile ilgili tüm kentsel uygulama ve kararları yakından takip etmenin, incelemenin, irdelemenin ve gerekirse hukuki yollara başvurmanın Oda'nın temel yükümlülüğü olduğu belirtiliyor.

Açıklama şöyle:

"Sayın Başbakan, belediye uygulamalarının sürekli yargıya taşınmasından şikâyetçi olmaktadır. Çağdaş, demokratik ülkelerde bir başbakanın, hukuk devletinde yargıya gidilmesinden, yargının kararlarından yola çıkarak bir meslek odasını halka şikâyet etmesi alışık olunmayan bir yaklaşımdır. Bizler bu davaları sadece kendisinin iktidarında olduğu belediyelere değil, mesleğimizle ilgili hatalı uygulamalar içerisine giren tüm belediyelere açmaktayız. Eğer bu davaların çoğu kendi partisinin belediye yönetimlerini kapsıyor ise bunu herkesten önce Başbakanın oturup ciddi olarak düşünmesi gerekmektedir.

Belediyelerimizin ellerindeki çok ciddi olanakları kent suçu niteliğindeki gösterişli yatırımlara yönlendirip toplumun aldatılmaya çalışıldığı günümüz uygulamalarını onaylamamız bizlerden beklenmemelidir. Kentlerimiz yerel yöneticilerin her isteğini yapabileceği boş arsalar değildir. Yerel yönetimler katılımcı, şeffaf ve bilimselliği öne çıkaran bir süreci izleyip uygulamalarına yansıtırlarsa, elbette bu sorunlar oldukça azalacaktır. Bu bilinçle kentlerimize yaklaşmalı, bu bilinçle hareket edilmelidir.

İktidarın Odaların etkinliğini azaltacak yasal düzenleme hazırlıkları içinde olduğunu bildiğimiz bir süreçte, en yetkili ağızdan sunulan bu yaklaşımın; bu düzenleme için bir gerekçe oluşturma gayreti olduğu da anlaşılmaktadır. TMMOB Mimarlar Odası, tüm bu girişimlere karşın, kimseden talimat almadan; arsa ve arazi yağmasına, kentsel talana, kente karşı işlenen suçlara karşı, çağdaşlıktan, bilimden, demokrasiden ve halktan yana tavrını, bu güne kadar sürdürdüğü gibi, bundan sonra da hukuk çerçevesinde mücadelesini sürdürecektir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/odadan-basbakana-yanit-hukumetin-mimarliktan-sorumlu-devlet-bakanligi-degiliz_64967.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • insanlar ne zaman birbirine güvenecek çok merak ediyorum. konu teknik bir konu. mimar teknik adam, ama belediyedekiler de teknik adam. t.c.hukuk devletinde kanuna aykırı bir durum varsa, belediye bunu hukukçusuna sormadan girişimde bulunmaz. o halde problem neden çıkıyor? oda kasten ve hizmeti durdurmak veya yavaşlatmak için yapıyor düşüncesi, oda yönetiminin genel siyasi düşünce yapısından kaynaklanıyor olabilir.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!