Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ödemiş Boğuluyor

Coğrafi konumu nedeniyle hava sirkülasyonunun olmadığı ilçede, katı yakıt kullanımının yol açtığı kirli hava kentin üzerine kâbus gibi çöktü. Göğüs hastalıklarında patlama var.

Milliyet Gazetesi/Yüksel BALCI
Ödemiş Boğuluyor

zmir'in Ödemiş ilçesinde hava kirliliği, halkı nefes alamaz hale getirdi. Coğrafi konumu nedeniyle hava sirkülasyonunun olmadığı ilçede, katı yakıt kullanımının yol açtığı sorun kangrene döndü, solunum güçlüğü çeken hastalar hastaneye akın edince, sağlık kuruluşunda boş yatak kalmadı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu acil toplantıya çağrıldı.

Küçük Menderes Havzası'nın en büyük ilçelerinden Ödemiş'in üzerinde kalın ve kirli sis perdesi oluşturan kirlilik yaşamı işkenceye çevirdi. Olumsuz tablo, özellikle yaşlılar ve çocukları etkiledi. Çocuk servisi de başta bronşit olmak üzere çeşitli göğüs ve solunum rahatsızlığı çeken miniklerle doldu.

Rahatsızlıklar arttı
Son üç ay içinde Ödemiş Devlet Hastanesi göğüs kliniğine 3 bin 707 hasta başvurdu. 400'ü yatarak tedavi gördü. Çocuk servisine aynı dönemde 6 bin 950 hasta bronşit ve diğer solunum ve göğüs rahatsızlıkları nedeniyle başvurdu. 250'si yatarak tedaviye alındı. Çok sayıda hasta yatak olmadığı için evlerinde tedavi edildi ya da İzmir'deki hastanelere sevk edildi.

Ödemiş Devlet Hastanesi'nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Mehmet Ortakçı, arazinin düz olmasının kirliliği artırdığını söyledi. Ortakçı, yoğun hava kirliliğinin çocukları ve göğüs hastalarını daha fazla etkilediğini belirtti.

'Pencere açamıyoruz'
Ödemişliler de yaşamlarının işkenceye döndüğünü belirtti, her yıl yaşadıkları sorunun boyutlarının giderek arttığını vurguladı. Kirli havanın özellikle iş ve okul giriş ve çıkış saatlerinde yoğun şekilde hissedildiğini belirten vatandaşlar, "Pencere ve kapı açamıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odemis-boguluyor_58465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!