Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ödemiş Dünya Markası Olacak

İzmir’in Ödemiş İlçesi, 5 milyar dolarlık dünya park bahçe bitkileri piyasasına göz dikti. Dünyanın en verimli bölgesinin ürünlerini tüketiciyle buluşturmak için birlik oluşturuluyor. "Toprağımız fabrikamız" sloganıyla işe başlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Bekir Keskin, "Proje iki ay içinde hayata geçecek. Amacımız, Efe’ler tek başına

Hürriyet Gazetesi
Ödemiş Dünya Markası Olacak

İzmir’in Ödemiş İlçesi, 5 milyar dolarlık dünya park bahçe bitkileri piyasasına göz dikti. Dünyanın en verimli bölgesinin ürünlerini tüketiciyle buluşturmak için birlik oluşturuluyor. "Toprağımız fabrikamız" sloganıyla işe başlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Bekir Keskin, "Proje iki ay içinde hayata geçecek. Amacımız, Efe’ler tek başına oynar anlayışını yok edip, hep birlikte halay çekmek" dedi.

Belediye Başkanı Keskin, tüm hazırlıkları tamamlanan projeyle limon çamı, yabani ada çayı, kekik, lavanta ve karanfil gibi bitkilerden oluşan çalı türü park bahçe ürünlerinin seri üretimine geçeceklerini açıkladı. Bu amaçla, yöre üreticisini de katacakları, kooperatif benzeri çalışacak bir birlik oluşturacaklarını kaydeden Başkan Keskin, "Şu an park bahçe ürünlerinin dünyadaki piyasası 5 milyar dolar civarında. Türkiye’nin potansiyeli 2 milyar dolar, Ödemiş’inki ise 200 milyon dolar düzeyinde. Ancak, işin kaymağını sadece İtalya ve Hollanda gibi ülkeler yiyor. Biz de bu pastadan fazlasıyla pay almak istiyoruz" diye konuştu.

Zengin flora

Ödemiş’in flora açısından çok uygun olduğunu anlatan Keskin, "Maalesef üreticilerimiz yetiştirdikleri çalı türü bitkileri 2-3 lira gibi çok düşük fiyatla satıyor. Üstelik bunların paralarını bile tahsil edemiyorlar. Bunları bir başkası alıp, allayıp pulayarak 100 katına varan fiyatlara satıyor" dedi.

Avrupa ve Arap ülkelerinde şimdi sera içinde "Akdeniz Bahçeleri" modası başladığını belirten Başkan Keskin, "Bölgemizde 2.500 civarında aile bu işle uğraşıyor. Aslında çok büyük bir potansiyel var. Dünyada da bu işin çok büyük bir pazar payı var. Bizim işimiz ürünü vitrine çıkarmak. İç ve dış bütün fuarlara katılıp tanıtım atağı başlatacağız. Bu iş bölgemizde de 10 binlerce istihdam yaratacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odemis-dunya-markasi-olacak_74282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!