Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ODTÜ Kampüsüne Otomobil Giremeyecek

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampüs içinde sessiz, güvenli ve çevreyle uyumlu ulaşımı sağlayabilmek amacıyla tek raylı (monorail) toplu taşıma sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.

CNN Türk
ODTÜ Kampüsüne Otomobil Giremeyecek

b>Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampüs içinde sessiz, güvenli ve çevreyle uyumlu ulaşımı sağlayabilmek amacıyla tek raylı (monorail) toplu taşıma sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor. Sistemin tamamlanmasının ardından ODTÜ kampüsünde ulaşım, tramvay benzeri monorail ile sağlanacak.

ODTÜ yetkilileri, kentlerde hız ve otomobil öncelikli trafik düzenlemelerinin yaygınlaştığını, bu düzenlemelerin can güvenliği açısından büyük risk yarattığını belirtti. ODTÜ olarak, kampüs içinde hıza ve otomobillere öncelik veren ulaşım anlayışından yana olmadıklarını ifade eden yetkililer, bunun yerine modern, sessiz, çevreyle uyumlu ve yavaş bir toplu taşıma sisteminin inşa edilmesini uygun bulduklarını söyledi.

Yetkililer, yapılan araştırmalar sonucunda monorail sisteminin aranan şartlara en uygun sistem olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Monorail yola bağlı gitmiyor, avantajı bu. Direkler üzerinde kaldırılıp yukardan da gidebiliyor, eğim farklarından çok etkilenmiyor. Proje için öğrenci ve öğretim üyesi işbirliğinde makine mühendisliği, endüstri tasarım, mimarlık, şehir bölge planlaması ve inşaat mühendisliği bölümleri ortak çalışma yürütüyor" dedi.

Yetkililer, "Monorail durakları, koltuk tasarımı, güzergahı, yoğun kullanılacağı saatler gibi detaylar öğrencilerce araştırılıyor. Monorail sisteminin Türkiye'de örneği bulunmuyor" diye konuştu.

ODTÜ'den yetkililer, monorail sisteminin ilk etap çalışmalarının kampüs girişi ile rektörlük binası arasında gerçekleştirildiğine işaret ederek, sistemin tamamen faaliyete girmesinin ardından kampüse araç girmesine sınırlama getirileceğini, araçların girişlerdeki otoparklara bırakılacağını bildirdi.

Eskişehir yolundan geçen metronun da bitirilmesiyle birlikte günde 5 binden fazla öğrencinin monorailden faydalanacağını tahmin ettiklerini dile getiren yetkililer, sistemin en kısa sürede bitirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Yetkililer, raylı sistemin yapımı için bir kaç ağacın yerinin değiştirileceğini, ancak ODTÜ tabiatının korunmasına özen gösterdiklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtu-kampusune-otomobil-giremeyecek_59577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!