Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ODTÜ Yerleşkesi İklim Dostu Olacak

ODTÜ, Sabancı, 19 Mayıs ve Muğla üniversiteleri, küresel ısınmaya neden olan etkilerin azaltılması amacıyla üniversitelerde örnek yeşil kampüslerin kurulması için harekete geçti.

Hürriyet Ankara
ODTÜ Yerleşkesi İklim Dostu Olacak

ODTÜ, Sabancı, 19 Mayıs ve Muğla üniversiteleri, küresel ısınmaya neden olan etkilerin azaltılması amacıyla üniversitelerde örnek yeşil kampüslerin kurulması için harekete geçti.

Üniversitelerin ortak geliştirdiği “İklim Dostu Yerleşke Projesi”nde,  ODTÜ kampüsünde elektrikle çalışan arabalar, şarj istasyonları, atık rafinerileri  kurulması planlanırken, Sabancı Üniversitesi’nde dünya standartlarında  nanoteknoloji ürünü yeşil bina, 19 Mayıs Üniversitesi'nde rüzgar santrali, Muğla Üniversitesi’nde de güneş santralinin kurulması hedefleniyor.

“Yeşil Kampüs” projesinin hayata geçirilmesi için Türkiye’deki  kaynaklardan yeterli desteği bulamayan öğretim üyeleri, projeye Hollanda’dan  destek alınması için çalışıyor.

Projenin yürütücüsü Sabancı Üniversitesi Rektör  Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Arıkan, iklim değişikliği etkilerinin azaltılması için  yeşil kampüslerin kurulması amacıyla dört üniversitenin ortak proje  geliştirdiğini ifade etti.

Projede, iklim değişikliğine neden olan ve karbondioksit salımını azaltmaya yönelik, araçlarda yakıt tasarrufu, binalara ısı yalıtımı, doğayla uyumlu malzemeler ve atıkların geri kazanımı gibi konularda iş paketleri  hazırlandığını anlatan Arıkan, bu amaçla çatı sularının toplanması, güneş ve  rüzgar enerjisinden etkin yararlanma gibi konularda her üniversitenin çalışmalar  yürütülmesinin planlandığını aktardı.

ODTÜ’den 70 öğretim üyesi

ODTÜ’nün Yeşil Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma projelerine ilişkin  bilgi veren ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. İrem Dikmen Toker de ODTÜ’nün  araştırma önceliklerinden birinin yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik ve ekosistemler olarak belirlendiğini bildirdi.

ODTÜ’nün, Türkiye’de söz konusu alanlarda en fazla yayın yapan ve  araştırma projesi yürüten, öğretim üyesi sayısı en yüksek üniversite olduğunu  belirten Toker, üniversitenin bu potansiyelini kullanmak amacıyla Yenilenebilir  Enerji, Ekosistemler ve Sürdürülebilirlik için İleri Araştırmalar Platformu'nu (YESAP) kurduğunu bildirdi.

Toker, yaklaşık 70 öğretim üyesinin katkı vereceği “İklim Dostu Yerleşke Projesi” kapsamında ODTÜ kampüsünde kirli suların arıtılmasından organik yiyecek  tüketimine, elektrikle çalışan arabalardan, şarj istasyonlarına, atık  rafinerilerinin kurulmasından, bisiklet yollarına kadar bir dizi faaliyetin  hayata geçirilmesinin planlandığını kaydetti.

Toker, projelerinde, ODTÜ içinde yapılacak yeni binaların yeşil bina  ilkelerine uygun olarak tasarlanacağını, inşaat atıklarının en aza  indirgeneceğini ve güneş enerjisinden yüksek oranda yararlanılacağını sözlerine  ekledi.

 

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/odtu-yerleskesi-iklim-dostu-olacak-_78996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!