Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ODTÜ'den Turizme Büyük Katkı

Yıkılma tehlikesi nedeniyle kapatılan Kapadokya'nın en büyük peribacalarından biri olan tarihi Ortahisar Kalesi'nin yeniden turizme açılması için Ortahisar Belde Belediyesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında proje anlaşması imzalandığı bildirildi.

Gazete Habertürk
ODTÜ'den Turizme Büyük Katkı

Yıkılma tehlikesi nedeniyle kapatılan Kapadokya'nın en büyük peribacalarından biri olan tarihi Ortahisar Kalesi'nin yeniden turizme açılması için Ortahisar Belde Belediyesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında proje anlaşması imzalandığı bildirildi. Ortahisar Belediye Başkanı Ali İhsan Özendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ortahisar Kalesi'nin yıkılma tehlikesi nedeniyle 2004 yılında turizme kapattıklarını söyledi.

Tarihi kalenin Kapadokya'nın en büyük peribacalarından biri olarak bilindiğini belirten Özendi, kaleyi bir bütün olarak turizme kazandırabilmek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile belediye olarak bir proje anlaşması yaptıklarını, projenin yakında hayata geçeceğini ifade etti. Kalenin yaklaşık 6 yıldır ziyarete açılamamış olmasının Kapadokya turizmi açısından büyük kayıp olduğunu vurgulayan Özendi, ''Burası oyularak yapılmış, 86 metre yüksekliğinde bir peribacası'' dedi.

Özendi, şöyle devam etti:

''Tehlike oluşturduğu gerekçesiyle bu dev peribacası, turistlerin ziyaretine kapalı tutulmuş, ne bir restorasyon yapılmış ne de ciddi bir girişimde bulunulmuş. Oysa bir restorasyon projesi hazırlatılmış olsa ve tarihi kale turizme açılsaydı, burası binlerce turist tarafından ziyaret edilebilirdi.

Şimdi biz belediye olarak ODTÜ'ye proje teklifi götürdük ve anlaşma yaptık. Proje, Nevşehir İl Özel İdaresi'nin de desteği ile yakında hayata geçecek ve kalenin turizme açılması için hummalı bir çalışma başlatılacak. Tarihi kale turizme açıldıktan sonra bölge ve ülke turizmine katkılar sağlayacak. Turistlerin ziyaretine açık olduğu dönemlerde Ortahisar Kalesi turizm acentelerinin programındaydı ve çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyordu.''

AA

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/odtuden-turizme-buyuk-katki_81233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!