Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ODTÜ'ye Hava Tramvayı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünün içinden tramvay geçecek. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin birlikte hazırladığı projeye göre kamp

Radikal
ODTÜ'ye Hava Tramvayı

b>Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünün içinden tramvay geçecek. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin birlikte hazırladığı projeye göre kampüste ulaşım, tek ray üzerinde yol aldığı için 'monorail' denen sistemle sağlanırken, eğimli orman alanı da zedelenmeyecek.

Bu sistemi doğayla uyumu nedeniyle tercih ettiklerini belirten ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ayşen Savaş, proje için Makine Mühendisliği, Endüstri Tasarım, Mimarlık, Şehir Bölge Planlaması ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin 3.5 yıldır ortak çalışma yürüttüğünü söyledi.

Dünya 'hız peşinde koşarken', ODTÜ'nün kampüste yavaş ulaşımdan yana olduğunu belirten Savaş, hedeflerinin kampüse otomobil girmemesi olduğunu belirtti. Savaş, "Türkiye'de monorail örneği bulunmuyor. İthal maliyeti de büyük. Yerli firmalardan teklifler alıyoruz, ancak içimize sinen bir çalışmayla karşılaşmadık. İlk somut adımı bir yıla kadar atmayı planlıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtuye-hava-tramvayi_18788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!