Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ödüllü Projenin İnşaatı Durdu

2017 yılında Samsun'da ihalesi gerçekleştirilen ve 19 Mayıs 1919'un 100’üncü yıldönümünde bitirilmesi hedeflenen Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi İnşaatı, yüklenici firmanın yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle durdu.

yapi.com.tr
Ödüllü Projenin İnşaatı Durdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa hayata geçireceği Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı ekonomik engellere takıldı. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; Türkiye’nin en modern müzesi olma iddiası olan ve 16. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri'nde (proje dalında) mimari ödülü değer görülen proje inşaat aşamasındayken yüklenici firma ekonomik sıkıntılar yaşaması sebebiyle durdu. 2017 yılında ihalesi gerçekleşen, 2018’de de yapımına başlanan 60 milyon TL’lik müzenin bu yıl bitmesi bekleniyordu. Ancak yaşanan aksama nedeniyle 19 Mayıs'a yetişmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

“İnşaat Durdu Ama Resmi Fesih Yok”
13 bin 214 metrekarelik alana yapılan müze inşaatının yaklaşık yüzde 70’inin tamamlandığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Turan Çakır, müzeyi yapan firmanın döviz artışına bağlı olarak artan maliyetler nedeniyle inşaatı bir kaç aydır durdurduğunu söyleyerek, “İnşaat durmuş durumda. Şu anda müteahhidin düşüncesini bilmiyorum ama fiyat farkı talepleri var. Hükümet maliyet artışlarından dolayı mevcut işlerin cezasız durdurulmasıyla alakalı bir yasa çıkardı. Zannediyorum müteahhit bu süreci bekliyor. Resmi bir fesih şu anda söz konusu değil. Fesih olursa kalan işlerle ilgili tekrar ihaleye çıkacak ama şu anda öyle bir şey söz konusu değil. İnşaatın şu anki durumunu tam bilmiyorum ancak mayıs ayına yetişmesi zor görünüyor” diye konuştu.

Samsun İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise yasal olarak müzenin halen devam ediyor göründüğünü ve ekonomik problemler yaşayan yüklenici firmanın henüz resmi olarak işi bırakmadığını ve bakanlığın hakediş ödemelerini düzenli olarak yaptığını belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odullu-projenin-insaati-durdu_170307.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!