Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ofer de Park Otel’i Sattı

21 yıldır inşaatı tamamlanamayarak yapımı yılan hikayesine dönen Park Otel, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi. Mehmet Kutman ile Sami Ofer’in ortak kurduğu Boğaziçi Yatırım Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi’ne ait olan Park Otel’de daha sonra iki ortak anlaşamamıştı. Global Holding’in patronu Kutman, Park Otel’i geçen

Milliyet Gazetesi
Ofer de Park Otel’i Sattı

21 yıldır inşaatı tamamlanamayarak yapımı yılan hikayesine dönen Park Otel, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi. Mehmet Kutman ile Sami Ofer’in ortak kurduğu Boğaziçi Yatırım Turizm ve Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi’ne ait olan Park Otel’de daha sonra iki ortak anlaşamamıştı. Global Holding’in patronu Kutman, Park Otel’i geçen yıl Sami Ofer’e devretmişti.

100 milyon dolarlık devir

Şirket devri şeklinde gerçekleştirilen satış sonrasında ünlü otelin yeni sahibi ise halen netlik kazanabilmiş değil. Ancak, kulislerde otelin yeni sahibinin CVK Dış Ticaret’in sahibi Mahmut Çevik olduğu iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Taksim Sıraselviler’de Savoy Oteli satın alan işadamının bu devir işlemi için 100 milyon dolar ödeme gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. Elde edilen bilgilere göre, bunun için kurulan yeni şirketin yönetim kurulunda ise Çevik’in akrabaları yer aldı. Yönetim kurulu başkanı Fahriye Gülşah Çevik Ahatoğlu, başkan yardımcısı Serap Çevik olurken, yönetim kurulu üyesi ise Tevfik Fikret Ahatoğlu oldu.

Otelin adı da değiştirildi

1990’lı yıllarda İstanbul’da sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının, Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı döneminde verilen imar izinlerine karşı tepkilerinin ortaya koyduğu en büyük direniş olan Park Otel projesinin yapımına 1989 yılında Sürmeli Grubu tarafından başlanmıştı. Meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi sonucunda otelin inşaatı 1994 yılında durmuştu. Uzun yıllar harabe halde bekleyen otel 2005 yılında sessiz sedasız Ofer-Kutman ikilisine satılmıştı. Projenin adını Park Plaza olarak değiştiren ikili projeyi 141 rezidans ve 39 otel apartı, restoran, SPA ve mağazaların olacağı dünya çapında bir cazibe merkezi olarak planlarken, toplam inşaat alanını ise 89 bin metrekare olarak açıklamışlardı.

Kutman ve Ofer, 34.5 milyon dolara aldı

Sürmeli Grubu tarafından 1989 yılında 1.600 yatak kapasiteli dev bir proje olarak planlanan proje inşaatı 1994 yılında şehir silüetini bozacağı gerekçesiyle durduruldu. Mahkeme kararıyla otelin yapılan 20 katı da aynı yıl yıkıldı. Böylece binanın yandaki Alman Konsolosluğu’nun yüksekliğini geçen bütün katları yıkılmış oldu. O günden sonra bölge SİT alanı ilan edildi ve projedeki gibi yüksek kata izin verilmedi. Mevcut haliyle de sahipleri inşaatı tamamlamaya yanaşmadı. Projeyi 2005 yılında, işadamları Mehmet Kutman ve Sami Ofer’in kurduğu ve o dönemlerde Boğaziçi Holding olarak anılan Boğaziçi Yatırım, Sürmeli Grubu’ndan 34.5 milyon dolara satın almıştı.

Sami Ofer, Park'ı neden sattı?

Türkiye’de Galataport ihalesine verdiği teklifle gündeme gelen İsrailli İşadamı Sami Ofer Türkiye’deki imajından rahatsız. Galataport projesini hayata geçiremeyen Ofer’in önümüzdeki aylarda yapılacak Galataport’un yeni ihalesine girip girmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Bir iddiaya göre ise Ofer’in Park Oteli satmasının nedeni Galataport için nakit akışı sağlamak. Bir başka iddiaya göre ise Ofer, Türkiye’deki imajından rahatsız. İfade edilenlere göre Ofer, bu neden yüzünden yakında Türkiye’de satın aldığı tüm gayrimenkulleri satarak piyasadan çekilmeyi planlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ofer-de-park-oteli-satti_79264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!