Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ofisler Doldu, 2007 'Plazalar Yılı' Oluyor

Ofisler Doldu, 2007 'Plazalar Yılı' Oluyor

Sabah Gazetesi
Ofisler Doldu, 2007 'Plazalar Yılı' Oluyor

stanbul'daki A sınıfı ofislerin toplam alanı yüzde 5.16'lık büyümeyle 1.35 milyon metrekareye ulaştı. Doluluk oranı yüzde 89 ile son 5 yılın en yüksek seviyesine çıkan bu ofislerin yüzde 40'ına finans ve sigortacılar yerleşti.

2001 kriziyle boşalan ofisler yeniden dolmaya başladı. 2005 yılında İstanbul'daki A sınıfı ofislerin toplam alanı yüzde 5.16 oranında büyüyerek, 1.35 milyon metrekareye ulaştı. Bu büyüme rakamı, son 5 yılın yükseği oldu. Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi DTZ'nin Türkiye ayağı olan Pamir & Soyuer'in hazırladığı İstanbul'da A sınıfı ofis piyasası raporuna göre, ofislerin yüzde 81'inin bulunduğu Avrupa yakasının lideri yüzde 35 ile Levent ve Etiler. Bu semtler, yüzde 7.12 ile ofis arzının da en hızlı arttığı semtler iken, Avrupa yakasının en gözde hattı ise Büyükdere Caddesi oldu. Anadolu yakasının lideri Kozyatağı'nı ise Ümraniye, Altunizade ve Kavacık izledi.

Medya ve IT büyüyecek
Finans ve sigorta sektörlerinin A sınıfı ofisler içindeki payı yüzde 40 oldu. Bu sektörleri, yüzde 27 ile imalatçılar, yüzde 8 ile medya ve IT (iletişim teknolojileri) takip etti. Hizmet sektörünün payı yüzde 6, inşaatın yüzde 5, halkla ilişkilerin yüzde 4, enerjinin yüzde 3, ulaşımın ise yüzde 2 oldu. Türkiye'ye gelen yabancı sermayeyle birlikte finans ve sigortacıların liderliğini sürdürmesinin beklendiği dile getirilen raporda ayrıca, önümüzdeki yıllarda medya ve IT sektörlerinin de paylarının artmasının beklendiği belirtildi.

Yeni ofisler yolda
Avrupa yakasındaki ofislerde doluluk oranı yüzde 84'ten yüzde 89'a çıkarken, Anadolu yakasında bu oran yüzde 55'ten yüzde 72' ye yükseldi. Böylece, 2001 krizinden bu yana en yüksek doluluk oranına ulaşıldı. Doluluk oranı, Etiler ve Levent'te yüzde 93, Maslak'ta yüzde 85, Şişli, Zincirlikuyu ve Beşiktaş'ta yüzde 87, Kozyatağı'nda yüzde 72, Kavacık'ta da yüzde 95 oldu. 2005 yılında açılan ofislerin yüzde 70'inin Avrupa yakasında bulunduğu belirtilen raporda, önümüzdeki 3 yıl içinde tamamlanması öngörülen ofisler ise Diamond İstanbul, Maslak Giz, Ece Plaza, Güney Plaza, Atomim Plaza, Ülker Plaza, Şişli Plaza, Tat Şişli, Tat Towers, Özsezen ve Üçem Plaza olarak sıralandı. Bu plazalar ile birlikte, toplam ofis alanının 224 bin metrekare daha büyümüş olacağına işaret edildi.

Kira değeri yüzde 16 arttı
Ofislerin kira değerleri de 2005 yılında dikkat çekici oranda arttı. Avrupa yakasındaki ofislerin kira değerleri yüzde 16, Anadolu yakasındakilerin ise yüzde 15 oranında yükseldi. Avrupa yakasında, kiraların metrekare fiyatı ortalaması 13.38 dolar olurken, Anadolu yakasında 12.16 dolar oldu. En yüksek kira metrekare fiyatı ortalaması 19.5 dolar ile Levent ve Etiler'deki ofislerde gerçekleşti. Maslak, Şişli, Zincirlikuyu ve Beşiktaş'ta ise bu rakam ortalama 12 dolar oldu.

Gelirin yüzde 13'ü Şişli ve Beşiktaş'tan
Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi DTZ'nin Türkiye emlak piyasası için yaptığı araştırmada İstanbul'un Avrupa Yakası'nın kira geliri bakımından Anadolu Yakası'na göre daha fazla kar getirdiğini gösterdi. Araştırmada İstanbul'da elde edilen kira gelirinin yüzde 13.2'sinin Beşiktaş ve Şişli bölgesinde bulunan ofislerden kaynaklandığı açıklandı. Raporda, Anadolu yakasının kira geliri bakımından şampiyonunun yüzde 8.4 ile Kadıköy bölgesinin olduğu belirtildi. Araştırmaya göre, Bakırköy İstanbul'daki toplam kira gelirinin yüzde 8.7'sini Üsküdar, Ümraniye ve Beykoz ise yüzde 6.8'ini oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ofisler-doldu-2007-plazalar-yili-oluyor_43085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!