Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ofisler Doldu, Mağaza Kiraları Arttı

Deprem ve ekonomik kriz nedeniyle geçen yılın ilk yarısını durgunlukla geçiren ofis ve perakende sektörü, yılın ikinci yarısındaki hareketlenme ile hem fiyat hem de dolulukta zirveye doğru koştu.

yapi.com.tr
Ofisler Doldu, Mağaza Kiraları Arttı (Fotoğraf: AA)

Finansman maliyetlerindeki artış, kurdaki dalgalanma ve yüksek enflasyon; ofis ve perakende pazarında yatırımları sekteye uğratırken, doluluklarda ve kira artışlarında ise zirve yaşanıyor. Pandemi sonrası ofise dönüşlerde hızlanmanın gözlendiği 2023’te, ofislerdeki doluluk oranları son 9 yılın zirvesine çıktı. Boşluk oranları da yüzde 12.14’e geriledi ve son 10 yılın en düşük seviyesi olan 2013 yılı oranlarına yaklaştı.

Sözcü’de yer alan habere göre; perakende tarafında ise kiralarda döviz bazında büyük artışların görüldüğü 2023’te İstanbul’un ana caddelerinde, kiralar bir yılda dolar bazında yüzde 66.67 arttı.

Cushman & Wakefield’in ‘Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ başlıklı raporuna göre, ticari gayrimenkullerde deprem dayanıklılık raporlarının daha çok talep edildiği bu dönemde Levent bölgesinde birincil ofis kiraları dolar bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 oranında artarak metrekare başına 38 dolara, Esentepe-Gayrettepe-Zincirlikuyu hattında yüzde 12 artarak 28 dolara, Maslak’ta ise yüzde 20 artarak 24 dolara çıktı. Sınırlı arz nedeniyle kiralama işlemlerinin yüzde 40 azaldığına işaret edilen raporda “Tam kapasiteye ulaştığında 1.5 milyon metrekare kiralanabilir alan sunacak olan İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) tamamının açılmasının arz artışına önemli ölçüde destek sağlaması bekleniyor.” denildi.

Turiste yapılan satışlarla son iki yılı büyüme ile kapatan perakende sektöründe, mağaza kiraları ise artıyor. Rapora göre, İstanbul’un ana caddelerinde yüzde 66.67 artan kiralar yine döviz bazında İzmir’de yüzde 28.57, Ankara’da ise yüzde 26.67 oranında yükseldi. Aylık metrekare kiraları ise İstanbul’da 250, İzmir’de 90 ve Ankara’da ise 95 dolar oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ofisler-doldu-magaza-kiralari-artti_201623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!