Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Öğrenciler Sponsor Bulup Fakültenin Tamirat ve Tadilat İşlerini Yapıyor

Dicle Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi binasını öğrenciler onarıyor. Rektörlükten umudu kesip sponsor arayışına çıkan üniversitelilere işadamları mad-dî destek sağlarken, 600 öğrenci de bizzat işçi gibi çalışıyor.

Zaman Gazetesi/İsmail AVCI
Öğrenciler Sponsor Bulup Fakültenin Tamirat ve Tadilat İşlerini Yapıyor

icle Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi binasını öğrenciler onarıyor. Rektörlükten umudu kesip sponsor arayışına çıkan üniversitelilere işadamları mad-dî destek sağlarken, 600 öğrenci de bizzat işçi gibi çalışıyor.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri, işadamlarından topladıkları yardımlarla aldıkları lavaboları tuvaletlere kendileri yerleştirdi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde ilginç bir seferberlik başlatıldı. Kış aylarında kapıları kırık, lavaboları dökük, muslukları çalışmayan binalarda eğitim gören öğrenciler, baharın gelmesiyle birlikte harekete geçti. Sorunların çözümü konusundaki taleplerine rektörlükten cevap alamayınca 'iş başa düştü' deyip kolları sıvadılar. Fakültenin lavabolarını, cam-çerçeve ve kapılarını yenilemek, boya-badana işlerini bitirmek üzere Diyarbakırlı işadamlarının kapısını çaldılar. Okullarının durumunu ve eğitim şartlarını anlatarak yardım talebinde bulundular. Öğrencileri anlayışla karşılayan işadamları da sorunlara sahip çıkınca sponsorluk modeli işlemeye başladı. Öğrenciler eğitim gördükleri yerleri bu sayede daha yaşanabilir hale getirmeye uğraşırken, tadilat sırasında inşaat işçisi gibi çalışmaktan da geri kalmadı. Kız öğrenciler el arabasıyla toprak ve çakıl taşıdı, erkekler lavabo ve kapıların değiştirilmesi sırasında ustalara yardımcı oldu. Sponsor işadamlarından Hamdullah Kardeşoğlu, "Gençlerin hatırını kıramadım." derken, çalışmalara aktif olarak katılan öğrencilerden Nevzat Tedik, okulun durumundan dert yandı: "Başka üniversitelerde okuyan arkadaşlarım geldi. Onları buraya getirmeye utandım."

Üniversite kampüsünde kedi köpek besledikleri için öğretim üyelerine lojmandan atma tehdidinde bulunan Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü ve prefabrik barakalardan oluşan eğitim fakültesinin içler acısı durumunu görmezden geliyor. Rektörlüğe yaptıkları müracaatlardan olumsuz sonuç alan öğrenciler, son çare olarak işadamlarının kapısını çaldı. Fakültenin lavabo, boya-badana, cam çerçeve ve kapı sorunlarını gidermek isteyen öğrenciler Diyarbakırlı işadamlarından yardım istedi. Öğrencilere ilk olumlu cevabı Dicle İnternet Evi sahibi Hamdullah Kardeşoğlu verdi. Kardeşoğlu, dersliklerin, harabe halindeki tuvaletlerin tadilat giderlerini karşılamayı kabul etti. Öğrencilerin kendisine sponsorluk için teklif getirdiğini anlatan Kardeşoğlu, "Arkadaşlar benden, çevre düzenlemesi, lavabo ile tuvaletlerin tadilatı için yardım istedi. Ben de gençlerin hatırını kırmadım ve kabul ettim. Öğrenci arkadaşların tadilat için yaptıkları masrafları ödeyeceğim. Yapacakları çalışmadan herhangi bir beklentim yok." diyor.

Eğitim fakültesinde tadilat için gerekli para sponsorlar aracılığıyla karşılanırken işçiliği ise öğrenciler yapıyor. Çalışmalara bazı hocalar da destek veriyor. Dersliklerinin tadilatını yaptırmak için sponsor bulan sosyal bilgiler öğretmenliği öğrencilerinden Hasan Kutay ile Nevzat Tedik, çalışmalar sırasında arkadaşlarından büyük destek gördüklerine dikkat çekiyor. 'Barakalar'da bir çöp kovası bile olmadığını anlatan Kutay, sponsor firma aracılığıyla okulun çevresine çöp kovası yerleştireceklerini vurguluyor. Kutay, "Konteynerlerin arkasından fen edebiyat fakültesinin yanına kadar çöpleri topladık. Çevre düzenlemesi yapacağız. En önemlisi de tuvaletlerin tadilatı. Bu durum utanç verici. Yaptığımız çalışmada 600 öğrenci bize destek verdi." diye konuşuyor. Nevzat Tedik ise sınıfların çöplük içinde olduğu bir ortamda ders görmek istemedikleri için çalışma başlattıklarını kaydediyor.

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zülküf Gülsün, öğrencilerin barakalarda yaptıkları tadilattan haberdar olamadıklarını belirtiyor. Öğrencilerin tadilat için acele ettiğini savunan Gülsün, gelecek ay çalışma yapmayı planladıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ogrenciler-sponsor-bulup-fakultenin-tamirat-ve-tadilat-islerini-yapiyor_53400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!