Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Öğrencilerin Tercihi 1+1 Apartı Yatırım Aracı Yaptı

Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki (ESOGÜ) öğrencilerin yurtlarda kalmak yerine 1+1 apart konutları kiralamayı tercih etmesi, yatırımcıları bu konutları almaya teşvik etti.

yapi.com.tr / AA
Öğrencilerin Tercihi 1+1 Apartı Yatırım Aracı Yaptı

Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki (ESOGÜ) öğrencilerin yurtlarda kalmak yerine 1+1 apart konutları kiralamayı tercih etmesi, yatırımcıları bu konutları almaya teşvik etti. Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, Avrupa'da vatandaşların küçük evlerde barındığını, Türk vatandaşlarının ise daha büyük evleri tercih ettiğini kaydetti. Genellikle 4 kişilik bir ailenin 3+1, 3 kişilik bir ailenin de 2+1 gibi evleri tercih ettiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:
    
''Eskişehir'de AÜ ve ESOGÜ'de yaklaşık 60 bin öğrenci öğrenim görüyor. Son yıllarda öğrencilere yönelik yapılan 1+1 apart inşaatlarının sayısında artış yaşandı. AÜ'ye ve ESOGÜ'ye yakın yerlerde 1+1 apartlar çoğalıyor. Son dönemlerde 1+1 adeta bir sektör haline geldi. Öğrencilerin giderek daha fazla tercih ettiği apartlar yatırım amaçlı satın alınıyor. Önceden kent halkı, 1+1 apart satın alıp öğrencilere kiraya veriyordu. Şimdi Türkiye'nin çeşitli illerinden Eskişehir'e gelen vatandaşlar da apart alarak yatırım yapıyor. Apartlara olan talep çoğaldı.''
    
''1+1'ler sektöre dönüştü''
    
Çelik, gayri menkul yatırımını düşünen vatandaşların 100-150 bin liradan 3+1 ev almak yerine, fiyatları 60 ile 100 bin lira arasında değişen apartlardan aldığını ifade ederek, şunları söyledi:
    
''Emekli olanlar veya sermaye sahibi kişiler özellikle öğrencilere kiraya vermek üzere daha çok apart almayı tercih ediyor. Bunun nedeni de üniversite öğrencilerinin aparta olan ilgisi. Vatandaş, satın aldığı 3+1 evi 500-700 liraya kiraya vereceğine, 1+1 apartı 350-400 lira arası kiraya veriyor. Vatandaşlar birbirini bu yönde de teşvik ediyor. 1+1'ler otel işletmeciliği gibi sektöre dönüştü. Hatta kıyı şeridindeki bazı otel sahipleri bile 1+1 apart satın alıp onları sezonluk kiraya verebiliyor. Apartın kiraya verilmesi de kolay oluyor.''

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ogrencilerin-tercihi-1-1-aparti-yatirim-araci-yapti_86591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!