Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oğullar Engel Tanımıyor

Unakıtan'ın çocuklarına ait AB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Karacabey Ovası'na hâkim Kıranlar köyü yamacına kurmayı düşündükleri kireç işleme fabrikasının önünün açılması için 1/100.000 ölçekli Bursa Metropoliten Alan Planı notlarında değişiklik yapıldı.

Cumhuriyet Gazetesialiye Bakanı Kemal Unakıtan' ın, "Oğullarımın devletle işi olmaz" açıklamasının yankıları sürerken çocuklarına ait AB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Karacabey Ovası'na hâkim Kıranlar köyü yamacına kurmayı düşündükleri kireç işleme fabrikasının önünün açılması için 1/100.000 ölçekli Bursa Metropoliten Alan Planı notlarında değişiklik yapıldı. Şehir Plancıları, bu düzenlemeyle, tarım toprakları ve çevre açısından sakıncalı tesisin yapımıyla ilgili engellerden birinin kaldırıldığını söyledi.

Şirketi temsilen Murat Üregen imzasıyla Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na verilen tarihsiz dilekçenin ardından bürokrasi eksiklikleri kısa sürede tamamlandı ve plan notlarının Taş ve Mermer Ocakları başlıklı maddesine "Çevre ve Orman Bakanlığı'nın (Orman Genel Müdürlüğü) olumlu görüşü alınmak suretiyle 1/100.000 Ölçekli Metropoliten Alan Planı'na bu plan ölçeğinden dolayı 'Orman Alanı' olarak genel kullanım kararı getiren, ancak maden ruhsatı bulunan veya alınacak olan orman sayılmayan alanlarda taşocağı, mermer ocağı, kireç fabrikası gibi tesisler, plan yapımına ait esaslara dair yönetmelik hükümlerinde belirtilen hususlara göre hazırlanacak 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nâzım ve uygulama imar planları ilgili idarece onaylanmadan uygulama yapılamaz" notu eklendi.

Şehir plancıları, bu düzenlemeyle tarım toprakları ve çevre açısından sakıncalı tesisin yapımıyla ilgili engellerden birinin kaldırıldığını söyledi. Şehir plancıları, değişiklik metninde Unakıtanlar'ın tesis kuracakları bölgenin özelliklerinin tarif edildiğini, bu değişikliğin ardından o bölgede çimento fabrikalarının da önünün açıldığını vurguladı.

Bursa'nın Plan Anayasası olarak değerlendirilen çevre düzeni plan notlarına ek yapıldığını belirten Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Teknik araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nün yazısı Bursa Valiliği'ne geçen ay içinde gönderildi. Plan notu değişikliğinin 1 ay süreyle askıya çıkarılması gerekirken, askıyla ilgili bürokratik işlemlerin kâğıt üzerinde yapıldığı ve askının gerçekleştirilmediği de öne sürüldü.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi çalışanları kendilerine ulaşan bilgilerin ardından Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü ile İl Özel İdare Müdürlüğü'nde değişikliği ilan tabelalarında aradılar ama bulamadılar. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan ilgili yerlere gönderilen resmi yazıdaki bilgiler, Unakıtanlar'ın şirketiyle ilgili yazışmalarda bürokrasinin hız rekoru kırdığını ortaya koyuyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan başvuruyla ilgili olumlu görüşün 23 Ekim 2007'de çıktığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın bu görüşten 3 gün sonra 26 Ekim 2007'de plan notu değişikliğini gerçekleştirdiği görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ogullar-engel-tanimiyor_58009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!