Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ÖİB, Gayrimenkul Satışı İçin TEKEL’e Yetki Verdi

Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Turgut Bozkurt, gayrimenkullerini satması için TEKEL’e yetki verdiklerini söyledi. Yönetim Kurulu başkanı Ekrem

NTV-MSNBCb>Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Turgut Bozkurt, gayrimenkullerini satması için TEKEL’e yetki verdiklerini söyledi. Yönetim Kurulu başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki İzmir Ticaret Odası (İZTO) heyeti, Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt’u makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Bozkurt görüşmede, TEKEL ve Petkim’in özelleştirme çalışmaları konusunda bilgi verdi.
TEKEL’in hangi yöntemle özelleştirileceği ile ilgili Salomon Smith Barney danışmanlık firmasının bir çalışma yaptığını dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu:
“Tütün ve alkollü içki fabrikaları marka marka paylaştırarak mı satılacak yoksa birlikte mi satılacak? Nihai karar için danışman firma çalışıyor. Çeşitli yatırımcılarla görüştükten sonra strateji ortaya konur. Hedefimiz ayrı ayrı da olsa, bütün de olsa Haziran ayında ihaleye çıkabilmektir. Özelleştirme çalışmaları çerçevesinde ilk etapta gayrimenkullerin satışı için TEKEL’e yetki verdik. İfrazı (ayırma) yapılıp gayrimenkuller satışa çıkarılacak. Gayrimenkullarin ne kadar olduğu satıştan sonra belli olacak.”

ALICI YOKSA SATIŞ DA OLMAZ
Dünyada iki yıldır özelleştirme olmadığına dikkati çeken Bozkurt, “Bu ortamda siz istediğiniz kadar satmak isteyin, alıcı yoksa zorla satış yapamazsınız. Ancak tütün ve alkole yurtiçi ve yurtdışından ciddi talepler var. Bu da bu sektörün, dünyanın en iyi iş yapan sektörlerinden birisi olmasından kaynaklanıyor” dedi.
Petkim’in özelleşmesi için hazır olduklarını söyleyen Bozkurt, “Biz 31 Ekim’de çıkacaktık, hazırdık. Seçim gündeme gelince, de facto bir durum olmasın diye vazgeçtik. Bu konuda bir kaç talip olacak gibi” dedi.
Bozkurt, Petkim’in satışında İzmirli grupların da konsorsiyumlar içinde yeralmasa gerektiğini kaydetti.

İZMİRLİ İŞADAMLARI İSTEKLİ
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, İzmirli yatırımcılar olarak alkollü içkilerle ilgilendiklerini belirtti. Kurdukları firmayla 10 milyon litre kapasiteli bir rakı tesisi kurmayı planladıklarını kaydeden Demirtaş, Nevşehir Alkollü İçkiler Fabrikası’na talip olduklarını açıklarken, “tabana yaygın bir modelle, daha kaliteli, ihracata dönük ve devletin beklentilerini karşılayacak bir girişim içindeyiz” dedi.
Demirtaş, Türkiye Denizcilik İşletmesi’nin Samsun ve Ankara gemilerini de Doğu Akdeniz Limanları Projesi’nde kullanmak üzere istediklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oib-gayrimenkul-satisi-icin-tekele-yetki-verdi_3122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!