Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Okullar, Kendilerini Aydınlatacak

Türkiye'de ilk defa başkent Ankara'da 3 okula kurulacak güneş panelleri sayesinde, okullar elektrik tüketimlerinin bir bölümünü kendileri üretecek. Teknologis Genel Müdürü Mustafa Atilla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerjisinin yüzde 71'ini ithal eden bir ülke olduğunu, Avrupa'daki çoğu ülke gibi Türkiye'nin de enerjide dışa

yapi.com.tr / AA
Okullar, Kendilerini Aydınlatacak

Türkiye'de ilk defa başkent Ankara'da 3 okula kurulacak güneş panelleri sayesinde, okullar elektrik tüketimlerinin bir bölümünü kendileri üretecek. Teknologis Genel Müdürü Mustafa Atilla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerjisinin yüzde 71'ini ithal eden bir ülke olduğunu, Avrupa'daki çoğu ülke gibi Türkiye'nin de enerjide dışa bağımlılığının önemli bir sorun oluşturduğunu belirtti.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye'nin kendi yerel kaynaklarına yönelmesi gerektiğini dile getiren Atilla, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi alanında önemli yatırımların yapıldığı Türkiye'de güneş enerjisine yönelik büyük yatırımların henüz yapılmadığını, çünkü bu alana yönelik lisansların henüz verilmediğini ifade etti.

2010'da önemli bir kısmı güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji alanında dünya genelinde 211 milyar dolar yatırımın söz konusu olduğunu, Türkiye'de ise güneş enerjisine yapılan yatırımın söz konusu rakamın binde biri bile olmadığına işaret eden Atilla, Türkiye'nin Avrupa'nın en yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip ülkesi olduğunu, ancak sektördeki mevcut talebin ve hizmet sunacak firmaların nitelik ve nicelik olarak henüz yeterli olmadığını söyledi.

''Güneş enerjisi kullanımını arttırmayı amaçlıyoruz''

Hem binaların hem de otoparkların çatılarını panelle kaplayacak her türlü alanda güneş enerjisinden faydalanmayı düşündüklerini dile getiren Atilla, bu konuyla ilgili toplumsal bilincin gelişmesinin önemli olduğunu, bir bilincin toplumda yaygınlaşmasının eğitim kurumlarından başladığını kaydetti.

Bu amaçla eğitim kurumlarına büyük rol düştüğünü belirten Atilla, Türkiye'de ilk kez başkent Ankara'da, Valilik ile yapıkları protokol çerçevesinde Çankaya Balgat Endüstri Meslek Lisesi, Mamak Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Yenimahalle Zeynep Salih Alp Kız Meslek Lisesi'ne enerji panelleri kuracaklarını anlattı.

Atilla, okulları seçerken mezun olan öğrencilerin bu alana ilişkin çalışmaları halinde onların bu yeteneği okul yıllarında kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını, her bir okulun çatısına 3 kilowatlık yaklaşık 60 adet güneş paneli kuracaklarını aktardı.

Atilla, bu bağışı yaparken Bosch ve SMA firmalarının destek sunduğunu, panellerin ortalama 1 ay içerisinde kurulacağını belirterek ''Her bir okulun yıllık ortalama 4 bin 500 kilowatsaatlik enerji üretimini hibe olarak kuracağımız güneş enerjisi sistemleriyle yapmasını amaçlıyoruz. Bu enerji üretimi de okulların tükettiği enerjinin küçük de olsa bir bölümünü karşılayacak. Amacımız toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirerek güneş enerjisi kullanımını arttırmak'' diye konuştu.

''Elektrikli arabalara, otoparktan enerji sağlanacak''

Atilla, güneş enerjisi yatırımlarına yönelik ilginin bugüne değin yeterli düzeye gelmemesinin nedeninin geçmişte yatırımların geri dönüşünün uzun yıllar alacağına ilişkin algı olduğunu, ancak son yıllarda devletin de bu alana olan katkısıyla yatırımların karşılığının kısa zamanda alınmaya başlandığını söyledi.

Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesinde 20 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan Gazi Teknopark ana binasının çatısına ve bahçesine döşenen güneş panellerinin Teknopark'ın yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayacağını kaydeden Atilla, 2 bin 800 metrekare yüzey alanda yaklaşık 3 bin 500 güneş paneli bulunan ve Türkiye'nin ilk solar otoparkını oluşturduklarını dile getirdi.Atilla, geçen hafta test üretimine başlayan otoparkın yıllık 310 bin kilowatsaat enerji üreteceğini ifade etti.

Otoparkta ayrıca yine Türkiye'de ilk defa elektrikli arabaların güneş enerjisi ile şarj edilmesi için ''Elektrikli Araç Şarj İstasyonu''da kurduklarını, örnek olması açısından da elektrikli bir araç alacaklarını aktaran Atilla, otoparkın yanı sıra Gazi Teknopark'ın bahçesine Türkiye'nin en büyük Güneş Takipçisini de (Sun Tracker) kurduklarını söyledi.

Çok sayıda farklı panel ve invertör teknolojisinin test edildiği ''Solar Lab'' gibi bünyesinde birçok ilki barındıran sistemde yerli ürünlerin yanı sıra ABD, Japonya, Almanya, Güney Kore, Çin, gibi ülkelerin ürünlerinin bir arada kullanıldığını dile getiren Atilla, yıllık elektrik tüketimi 800 bin kilowatsaat olan teknoparkın, kurulan güneş enerjisi sistemiyle 420 bin kilowatsaatlik kısmını kendisinin üretmiş olacağını bildirdi.

Güneş enerjisi panellerinin Türkiye'de üretildiğini ancak panellerde kullanılan hücrelerin ithal edildiğini belirten Atilla, Türkiye'nin 2014 yılından itibaren kendi teknolojisiyle güneş hücrelerini de üretebilen bir konuma geleceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/okullar-kendilerini-aydinlatacak_89847.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!