Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Okyanuslar Çöplüğe Dönüyor"

Bugün yayımlanan Birleşmiş Milletler raporuna göre, sahillerdeki yapılaşma ve lağım sularıyla çöplerin denizlere ve okyanuslara boca edilmesi, deniz kirliliğine yol açıyor.

CNN TÜRK
"Okyanuslar Çöplüğe Dönüyor"

enizlerdeki kirliliğin yüzde 80'inin karadan geldiğinin vurgulandığı raporda, kirliliğin 2050 yılına kadar daha da artma riski bulunduğuna işaret edildi. Raporu hazırlayan BM Çevre Programı (BMÇP) uzmanları, sorunun özellikle kalkınmakta olan bölgeleri etkilediğine, zira kirlilikle mücadelenin mali bakımdan külfetli olduğuna dikkat çekti.

BMÇP yönetim kurulu başkanı Achim Steiner'ın açıkladığı 'Denizlerin durumu' başlıklı raporda, deniz kirliliğinin dokuz kilit kriteri bulunduğu ve bunlardan ancak üçü konusunda ilerleme sağlandığı belirtildi. Petrol kirliliği, bu üç noktadan birini oluşturuyor. Dört kriterde ise gidişatın 'kötü' olduğu vurgulanıyor ve kirli sularla çöplerin denizlere dökülmesi bu kriterler arasında sayılıyor.

Rapora göre, tarımdan kaynaklanan fosfor ve azot, sahillerdeki eko-sistemi bozuyor, bu da zehirli yosunların yayılmasına ve oksijensiz ölü bölgelerin ortaya çıkmasına yol açıyor.

"Petrol kirliliğinde azalma var"

Raporda, 1980'li yılların ortalarından bu yana deniz ulaşımındaki iyileştirmeler sayesinde petrol kirliliğinin önemli oranda azaltılabildiği, bunun da sevindirici olduğu belirtildi.

Bir başka sevindirici nokta da, kalıcı kirlilik yapan kimyasallarla tarım ilaçları ve radyoaktif maddelerin yol açtığı kirlenmenin azalmış olması. Kirliliğin bölgeden bölgeye değiştiği de belirtilen rapora göre, Kuzeydoğu Atlantik veya Baltık denizinde iyileşme gözlemlenirken, yılda 17 ton civa ve kadmiyumun döküldüğü Hazar denizi veya Pasifik'in güneydoğusunda durum endişe verici boyutlarda.

BM uzmanlarının raporuna göre, dünya nüfusunun yüzde 40'ı yeryüzünün sadece yüzde 7.6'sını oluşturan dar bir sahil şeridinde yaşıyor. Buralarda 1990 yılında 77 olan kilometrekareye düşen nüfus yoğunluğu, 2025'te 115'e yükselecek. Bu da, nüfus artışıyla insan faaliyetlerinin, sahil ve denizlerdeki eko-sistemin hızla bozulmasının en büyük sebebi olduğunu gösteriyor.

BM raporu, 16-20 ekim arasında Pekin'de yapılacak Dünya Eylem Programı konferansına katılması beklenen yüz kadar ülkenin hükümetlerine sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okyanuslar-copluge-donuyor_48773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!