Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Deprem Riski Yeni İstanbul...

Olası Bir Afette Hizmet Verecek ‘Lojistik Destek Merkezi’ Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Halkalı Çöplüğü’nün bulunduğu yerin ıslah edilmesiyle oluşan arazinin üzerinde inşa edilen Lojistik Destek Merkezi hizmete açıldı.

ibb.gov.tr
Olası Bir Afette Hizmet Verecek ‘Lojistik Destek Merkezi’ Açıldı

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Halkalı Çöplüğü’nün bulunduğu yerin ıslah edilmesiyle oluşan arazinin üzerinde inşa edilen Lojistik Destek Merkezi hizmete açıldı. Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Destek Merkezi, İstanbul’da lojistik desteği tek çatı altında topladı. Yapımı devam eden ve 71 milyon YTL’ye malolacak Halkalı Şehir Parkı içinde inşa edilen Lojistik Destek Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimleri ile araç ve gereçlerinin çeşitli semtlere dağılmasından oluşan israf ve zaman kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Olağan ve olağanüstü durumlarda İstanbul’un lojistik ihtiyacını karşılayacak kapasitede hazırlanan merkez, olağanüstü durumlarda AKOM’un (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi) emrine girerek İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye, çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak. Öte yandan, Anadolu Yakası’nda Tuzla İlçesi’nde bulunan 5 bin metrekarelik bir depo da, Lojistik Destek Merkezi Anadolu Yakası Bölge Binası olarak düzenlendi.

Başkan Topbaş; “Merkez olası bir afette ciddi hizmetler verecek”
Lojistik destek Merkezi’nin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, merkezin barınma ihtiyacını sağlayacak ve çadır kurulabilecek 1 milyon 300 bin metrekarelik bir parka sahip olduğunu belirterek, “Atatürk Olimpiyat Stadı hemen karşısında bulunan merkezimiz depremde ve diğer olası afetlerde İstanbul’da çadır kentlerin kurulabileceği önemli bir mekan olacak. Olası bir afet anında insanlarımız bu merkezde ihtiyaçları karşılanarak bir süre yaşayabilecek” dedi.

İstanbul’da bulunan 1 milyon 600 bin yapının büyük bir bölümünün imara aykırı ve deprem riski taşıdığını dile getiren ve risk taşıyan binaların biran önce yıkılması için yakında Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nın TBMM’de gündeme geleceğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birlikte bu tür yapısal işlemleri çok rahat yapabileceğiz. Böylece vatandaşlarımızı mağdur etmeden yaşam alanlarını yeniden dönüştüreceğiz. Deprem riski taşıyan bu kentte deprem sonrası için yapılan hazırlıklar tamam, ama deprem öncesi binaların risksiz hale riski taşımayacak hale gemlisi için bundan sonra yapılacak yapıları mutlaka doğru yapmalıyız, bugüne kadar yapılan yapılar da güçlendirilmeli” diye konuştu.

İstanbul’da depreme karşı ciddi tedbirler alınıyor…
İstanbul’da depreme karşı ciddi tedbirlerin alındığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu kapsamda kamu binaları ile kavşak ve köprülerin depreme karşı hazır hale getirildiğini, AKOM’un her türlü donanım ve teçhizatını tamamladıklarını, açılışı yapılan Lojistik Destek Merkezi’nin de deprem hazırlığı için çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.

İstanbul’un jeolojik haritalarının hazırlanmasının tamamlandığını ve bundan sonra doğru yerlerde doğru yapılar yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’un yarısının yaşadığı 10 ilçede bir yıl içinde tüm binaların taranması ihalesi yaptık. Bu bizim deprem adına attığımız en önemli adımlardan biri. Riskli yapıların yıkılıp yapılmasını, oradaki insanların taşınmasını, bazı yapıların güçlendirilmesini öngören bir çalışma. Bunu başlattık, ciddi bir mesafe aldık. Deprem hazırlık çalışmalarımız nedeniyle Dünya Bankası Temsilcisi ‘İstanbul deprem hazırlıklarının en iyi yapıldığı şehir’ dedi” şeklinde konuştu.

Merkez, afet dışında Büyükşehir ile sosyal tesislerin yemek ihtiyacını karşılayacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü bünyesinde tüm afet ve benzeri durumlara hazır olacak şekilde oluşturulan Lojistik Destek Merkezi, bu tür durumlarda kullanılmak üzere gerekli malzemeleri depolayacak. Olağan durumlarda ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi yemekhanesi ile sosyal tesislere, büfelere, plajlara ve işletmesi yapılan diğer tüm tesislere temiz ve kaliteli yemek üretecek. Afet durumlarında hazır bulundurulan ekipler buradan İstanbulluların yardımına koşacak, aynı zamanda sosyal tesisleri daha ekonomik ve hızlı bir hizmet ağına kavuşturacak.
38 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde 2 bin metrekarelik modern bir yemek üretim tesisi, 6 adet ikişer katlı ve 1100 metrekarelik depo, araçların bakım ve onarımının yapıldığı 600 metrekarelik kademe binası ve 400 metrekarelik Lojistik Destek merkezi İdari Binası yer alıyor.

Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Destek Merkezi’nde; 2 bin metrekare büyüklüğünde 100 bin kişi kapasiteli modern yemek üretim tesisi, 300 bin koli alabilecek 6 adet 2’şer katlı 1100 metrekarelik depo, 500 ton kapasiteli su deposu, 100 ton et saklama kapasiteli soğuk hava deposu ve diğer teknik birimler yer alıyor.

Tesis sayesinde, deprem ve afet anında İstanbul’a hızlı ve seri olarak hizmet verilmesi, halka ve personele önemli katkılarda bulunulması amaçlanıyor. Lojistik Destek Merkezi’nde bulunan dev depolarda afet ve deprem anında çadırlar, battaniyeler ve gerekli alet ve edevatlar depolanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olasi-bir-afette-hizmet-verecek-lojistik-destek-merkezi-acildi_47697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!