Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olay Havalimanında İlk Yapı Yükseliyor

Eski ismi Ordu ve Giresun illerinin ilk hecesi olarak düşünülen 'Or-Gi' havalimanının üst yapı çalışmalarına başlandı. Havalimanının ismi daha sonra 'cinsel' içerikli olduğu için tepki çektiği yüzünden Ordu-Giresun olarak değiştirilmişti.

yapi.com.tr/AA
Olay Havalimanında İlk Yapı Yükseliyor

Türkiye'nin deniz üzerine kurulan ilk havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında kule yapımına başlandı. Daha önce alt yapı çalışmaları kapsamında 3 bin metre uzunluğunda pist dolgusu ve koruyucu dış mendirek çalışmaları tamamlanan projede üst yapı çalışmalarına geçildi. Ordu-Giresun Havaalanı Üst Yapı Proje Müdürü Yüksel Kahraman, yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce başladıkları üst yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

Gayret ediyoruz

Çalışmalar kapsamında önce havaalanının kulesini inşa edeceklerini aktaran Kahraman, "Havalimanları için kuleler olmazsa olmazlardandır" dedi. Üst yapıda çalışmaların gece gündüz süreceğini ifade eden Kahraman, şöyle konuştu: "Üst yapı çalışmaları kapsamında öncelikle başladığımız inşaat kuledir. Birkaç gündür kulenin kazıklarını çakma işlemlerini sürdürüyoruz. Kulede 25 kazık olacak. Bu kazıkları çaktıktan sonra hemen betonunu döküp diğer üst yapı çalışmalarına geçeceğiz. Daha sonra da 20 bin metrekarelik kullanım alanı olan terminal binasının yapımına, ardından da ısı ve güç merkezi, kapalı otopark, çok maksatlı garaj, kaza kurtarma birimi ile regülatör binasının yapımlarına geçeceğiz. Bu işin süresi oldukça kısıtlı. Her ne kadar taahhüt süremiz 26 Mayıs 2015 olsa bile işin öncelik bitmesi isteniyor. Planlanan tarihler arasında 29 Ekim var. Her şeye rağmen gayret ediyoruz. Başlangıç aşamasındayız ama 7-24 saat çalışarak üst yapı çalışmalarını tamamlamaya gayret edeceğiz."

En yüksek bina olacak

Yüksel Kahraman, şu bilgileri verdi: Tesisler her şeyden önce çok özel olacak. En son teknolojiyle yapılacak. Burada fazla katlı binalar da olmayacak. En yüksek binamız kule olacaktır. Kule betonarme bölümü 25 metre uzunluğunda son ucu ise 32 metre büyüklüğünde olacak. Kulemiz çok özeldir. Kulenin içerisine oturan görevli 180 derece oturduğu yerden her tarafı görecek. Havalimanına her taraftan hakim olacak. Üst yapı çalışmalarında kulenin ön görüntüsünü bozacak hiçbir bina yapılmayacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/olay-havalimaninda-ilk-yapi-yukseliyor_119529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!