Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Ölen Eşim 'Maytap Üretiliyor, Burası Çok Tehlikeli' Diyordu"

Davutpaşa'da 21 kişinin öldüğü, 117 kişinin de yaralandığı patlamada ölenlerden Semra Bakkal'ın eski eşi "Semra 'Belediye görevlileri geliyor, şakalaşıyor, gidiyor' diyordu. O gün işyerine son kez parasını almaya gitmişti" dedi. Dava 25 Ekim'e ertelendi.

bianet.org
"Ölen Eşim 'Maytap Üretiliyor, Burası Çok Tehlikeli' Diyordu"

İstanbul Zeytinburnu, Davutpaşa'da maytap atölyesinde 21 kişinin öldüğü, 117 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili davanın duruşması bugün Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ölen işçilerden Semra Bakkal'ın eski eşi Hikmet Günalan, Semra Bakkal'ın bir süredir maytap atölyesinin tehlikelerinden söz ettiğini, işyerinden ayrılmaya karar verdiğini, patlamanın gerçekleştiği 31 Ocak 2008'de son kez parasını almaya gittiğini anlattı. Günalan, Semra Bakkal'ın belediye görevlilerinin denetim görevini yapmadığını, "Belediye görevlileri gelip şakalaşıp gidiyor" diye anlattığını da aktardı.

"Annem havaya uçarız, dedi"

Bakkal'ın 16 yaşındaki kızı Ebru Günalan da annesine destek için işyerinde birkaç gün çalıştığını, patlamadan günler önce Semra Bakkal'ın "Burası patlayabilir" dediğini dile getirdi. Annesine "Patlarsa ne olur" diye sorduğunu, "Hepimiz ölürüz, havaya uçarız" diye yanıt aldığını anlatan Günalan'a sanık avukatı "Seni kim yönlendiriyor, kimin telkini var" diye sorunca "Kimsenin telkiniyle burada değilim; benim annem öldü" diye yanıt verdi.

Bugünkü duruşmada belediye görevlilerinin denetimleri gündeme geldi. Ölen ve yaralananların yakınları ve işyerinde çalışanlar zabıtanın arada bir atölyeye geldiğini, geldiğinde de asıl denetlenmesi gereken yer olan atölyenin kapısının kapalı olduğunu aktardı. Tanıklar ve şikayetçiler, bu kapının işyerinin sahibi Selçuk Başar'ın yazıhanesinin yanında olduğu bilgisini verdiler.

Belediye görevlileri "Sorumluluğumuz yok" diyor

Sanıklardan zabıta müdürü Feruz Kutsal sorumluluğunun olmadığını, asıl sorumluluğun ruhsat müdüründe olduğunu iddia etti. Savcı Kutsal'a "Senin işin ne, zabıta müdürü ruhsata uygunluk denetimi yapmaz mı" diye çıkıştı.

Diğer sanık ruhsat müdürü Rüstem Tekin de yazılı beyanlarını daha sonra avukat aracılığıyla vereceklerini dile getirdi. Sanıklardan, belediyedeki imar planlama müdürü Servet Kırna da "Neden buradayım, bilmiyorum. Bana şikayet yapılmadığı halde görevi kötüye kullanmam mümkün değil" diyerek sorumlu tutulmak istemediğini söyledi.

Mahkeme davayı 25 Ekim'e erteledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olen-esim-maytap-uretiliyor-burasi-cok-tehlikeli-diyordu_81038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!