Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olimpik Kambur!

İstanbul'un olimpiyat adaylığı serüveninde yapımı da, yolları da, açılışı ve işletmesi de adeta 'memleket meselesi' haline gelen Olimpiyat Stadı, bir kez daha 'kaderine' terk edilmekle karşı karşıya kaldı.

Milliyet Gazetesi/Murat AĞCA
Olimpik Kambur!

stanbul'un olimpiyat adaylığı serüveninde yapımı da, yolları da, açılışı ve işletmesi de adeta 'memleket meselesi' haline gelen Olimpiyat Stadı, bir kez daha 'kaderine' terk edilmekle karşı karşıya kaldı.

Galatasaray'ın,'eski moda' Ali Sami Yen Stadı'nı, UEFA'ya kabul ettirememesi üzerine Şampiyonlar Ligi maçları için 'gönülsüz' de olsa gittiği, ancak yaşadığı 'hava' ve 'yol' problemleri sonrası şimdi kaçarcasına uzaklaştığı stat, mali olarak da 'batağa' girdi. Sadece 2006 yılı rakamlarına bakıldığında ilk 11 ayda stadın toplam geliri 480 bin YTL'de kalırken, gideri ise 1.3 milyon YTL'yi buldu.

365 günün yaklaşık onda birlik zaman diliminde verimli olarak çalıştırılabilen statta hiçbir aktivite olmasa da personel görev yapıyor. Tesiste 47'si güvenlik, geri kalanı da teknik personel olmak üzere tam 70 kişi çalışıyor. Bakım ve rutubetten korunmak için ısıtma sistemi bile düzenli olarak çalıştırılıyor.

İstenmeyen stat
Şehir merkezine uzak olmasına rağmen raylı sistem ulaşımının bulunmaması, karayollarının yetersizliği, sürekli esen rüzgar gibi handikapları nedeniyle 'istenmeyen stat' haline gelen stat, artık futboldan çok reklam çekimleri için 'plato' haline geldi.
Stat, günlük film çekimi için gündüz 700, gece 1000 YTL'den kiralanıyor. 2004'ten bu yana 22 reklam filminin çekildiği ve birçok futbol dışı etkinliklere 'sahne' olan Olimpiyat Stadı'nın, Galatasaray'ın da gitmesinin ardından elindeki 'tek' düzenli müşterisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi futbol takımı kaldı. İki haftada bir bu statta maç oynayan Lig A kulübü, kira bedeli ödüyor. Ancak maç başına 25 bin YTL olan bu kira bedelinin de daha önce yapılan anlaşma gereği sadece yüzde 40'ı alınıyor.

Federayon da ilgisiz
Maç başına kiranın gündüz 35 bin YTL, gece 40 bin YTL olduğu statta bugüne kadar oynanan maç sayısı 13'ü resmi olmak üzere 30'u bile bulmuyor.
Stadın en görkemli gecesi olan Şampiyonlar Ligi finaline hazırlık çalışmaları çerçevesinde yapılan yatırım karşılığı 10 yıl boyunca stattan 'bedava' yararlanma hakkı tanınan Türkiye Futbol Federasyonu bile dev tesise sırt çevirdi. Federasyon, merkezini stada taşımaktan son anda vazgeçerken, bugüne dek sadece iki A Milli futbol maçı (2004'teki Avusturya ve geçen yılki Almanya özel sınavı) oynanabildi.

Yetkililer, Milli Takım'ın Olimpiyat Stadı'na gelmemesini, Teknik Direktör Fatih Terim'in 'tercih etmemesine' bağlıyor. Atletizm pisti nedeniyle tribünlerin uzak olmasının, seyirci üzerinde istenen baskının kurulamamasına neden olduğuna inanılıyor .

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpik-kambur_50022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!